Avrupa Hukukuna uyum süreci açısından 1982 Anayasası'nda siyasal parti yasakları
Prohibitions of political parties in the Turkish constitution of 1982 in respect to the process of compatibility to European Law
- Tez No: 125159
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Öz Türk Hukukunda siyasal partilerin yasaklanması rejimi, öteden beri, demokratik siyasal çoğulculuğun gerekleri açısından tartışılmaktadır. 10-11 Aralık 1999 Helsinki Zirvesi ile birlikte, Türkiye'nin AB'ye aday ülke konumuna gelmesi bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırmıştır. Çünkü, ülkemizdeki parti yasaklama rejiminin Avrupa standartları ile uyumu, Birliğe üyelik açısından da pratik bir önem kazanmıştır. Dolayısıyla, Türk Hukuku parti yasaklama rejimi alanında gerek İHAM kararlarını, gerek Avrupa Konseyi nezdin de oluşturulan“Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu”tarafından belirlenen ilkeleri ve gerekse AB'ye üyelik koşullarını belirleyen“Kopenhag Siyasal Kriterleri”ni göz önünde bulundurarak; Avrupa Ortak Siyasal Partiler Hukuku ile bütünleşmenin gerektirdiği adımlan atmak zorundadır. Bu nedenle, tez çalışmasının ana konusunu; Avrupa Ortak Siyasal Partiler Hukukunun verileri ışığında, 1982 Türk Anayasasındaki parti yasaklama rejiminin incelenmesi oluşturmaktadır. Abstract The question of the prohibition and the dissolution of political parties in Turkey is one of the main subjects which has long been debated among scholars and Turkish politicians. Moreover this question belongs to the necessity of the pluralist system and the discussion of a new democratic rules in Turkey. After the Helsinki Summit of 10-11 December 1999, as a result of which Turkey has becom a candidate for being a member of European Community and since the compatibility of the standards of the dissolution of political parties in Turkish law is of high practical significance in respect of ensuring EC membership terms. Turkey should, therefore, take steps to revise and amend its law and regulations on the dissolution of political parties in accordance with the judgements of European Court of Human Rights and the principles recognised by the European Commission for Democracy Through Law (Venice Commission), a foundation of the Council of Europe, and also with the principles accepted in the Copenhagen Criterias on Political Standards, which is the only way to become a partner of the European legal heritage. Thus, the main object of this dissertation (thesis) is to analyse and discuss the common standards and the principles set out in, the Turkish Constitution of 1982 on the dissolution of political parties in the light of the standards of the European common legal heritage, both theory and practice, in that area. Ill
Özet (Çeviri)