Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda rekabeti sınırlayıcı uygulamalar sonucu karşılaşılacak yaptırımlar
The Sanctions of the prohibited practices in legal systems of European Union and Turkey
- Tez No: 125157
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
öz Hazırlamış olduğum tezin konusu“Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda Rekabeti Sınırlayıcı Uygulamalar Sonucu Karşılaşılacak Yaptırımlar”dır. Tezi hazırlama sürecinde, AB ve Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerin rekabet konusundaki mevzuatları incelenmiş olup, çalışmada AB ve Türk Rekabet mevzuatları arasında var olan benzerlik ve farklılıklar kıyaslamalı olarak sunulmaya çalışılmıştır. Günümüz serbest piyasa ekonomisi şartlarında önemi daha da fazla hissedilmeye başlayan Rekabet Hukuku, piyasada mal ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren teşebbüsler arasındaki uyumu sağlayan bir hukuk dalıdır. Bir ülkede faaliyet gösteren teşebbüslerin o ülkede geçerli olan rekabet kurallarına uygun davranmaları, devletin uluslararası alanda saygın bir yer edinmesini ve söz konusu kurum ve kuruluşların uluslararası piyasalarda da rekabet edebilecek güçte olabilmelerini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, uyulması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkan Rekabet Kanunlarına aykırı uygulamalar, devletler tarafından ağır yaptırımlarla cezalandırılarak, piyasa ekonomisi ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Türkiye açısından bakıldığında, Rekabet Hukuku çok yeni bir kavramdır. Türkiye Cumhuriyeti, AB 'ye tam üyeliği gerçekleştirebilmek ideali ile, 13.12.1994 yılında 4054 sayılı RKHK'da yürürlüğe sokmuştur. Rekabeti sınırlayıcı uygulamalar esas itibariyle AB sistemi örnek alınarak oluşturulduğundan, çalışmada, rekabeti sınırlayıcı uygulamalardan çok, ATM'nin ve Türk Rekabet Kurulu'nun bu sınırlamalara karşı verdikleri kararlar ve uyguladığı yaptırımlar açıklanmaya çalışılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the thesis that I prepared is“The Sanctions of the Prohibited Practices in Legal Systems of the European Union and the Turkey”. During preparation of the thesis, being reviewed the European Union and the Turkey regulations at first, competition regulations of the several countries were reviewed and the similarities and differences between the European Union regulations and Turkish regulations were tried to be submitted comparatively in the study. Competition Law, the importance of which is perceived more in today's free market economy, is a branch of law, that ensures the harmonization of the enterprises activating both in goods and service area. Activities of the enterprises realized in conformity with the current competition rules directly effect the esteem of the State in the international area and the competition potency of the mentioned enterprises in the international market. Therefore, contrary acts to the obligatory competition rules are punished by the States with heavy sanctions and thereby the market ecenomy has been tried to be kept standing. From the Turkey's point of view, Competition Law is a quite new concept. By aiming the realization of the full membership to European Union, Turkish Republic has enacted the Competition Act, No. 4054 in 13.12.1994. As the prohibited practices are mainly formed by taking the examples existing in the European Union, instead of prohibited practices, mostly the decisions and sanctions of the European Court of Justice and Turkish Competition Board were tried to be explained in this study. m