Kara Harp Akademisi sınavına girmek istemeyen subayları bu yönde etkileyen güçlü tutum konularını belirlemeye yönelik bir araştırma
A Research to find out strong attitudes held by the army officers not to attend the Army Staff College Exam
  1. Tez No: 125164
  2. Yazar: RUHİ BAĞCİVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
öz Bu tezde Kara Harp Akademisi sınavına girmek istemeyen subaylarca paylaşılan güçlü tutum konularının varlığı araştırılmıştır. Subayların sınava yönelik tutamlan hakkında anlamlı bilgilere ulaşabilmek için tutumun gücü konusunun incelenmesi gerekmektedir. Tutumun gücü konusunu yeterince anlayabilmek için araştırmada ilk olarak tutum kavramı, tutumun yapısı ve fonksiyonları, tutum-davranış ilişkisi ve tutum oluşumu konulan ele alınmıştır. Araştırmada daha sonra tutumun gücü konusunda yapılan araştırmalar, bunların öncesi ve sonrası, güçlü tutumlarla davranışlar arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar incelenmiştir. Güçlü tutumların bir çok ilginç özelliği olduğu düşünülmektedir. Bunlar, zaman içerisinde fazla değişmemeleri, ikna edilmeye karşı daha dirençli olmaları ve açık davranışa tahmin etmeye olanak vermesi gibi özelliklerdir. Dolayısıyla araştırmada subayların sınava girmek istemeyişinde etkili olan güçlü tutum konularının varlığının ortaya konmasının önemli ve anlamlı olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar tarafından öne sürülen bir çok tutum gücü boyutu vardır. Bu araştırmada incelenen boyutlar ise; tutumun aşırılığı, merkeziliği, erişilebilirliği, doğrudan deneyim, farkında olma ve tutumun yoğunluğu boyuttandır. Araştırmada özellikle tutumun merkeziliği üzerinde yoğunlaşılmış olup, subayların sınava yönelik tutumlarında merkeziliği gösteren öz-benliğe bağlanmışlığın olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda görülmüştür ki sınava girmek istemeyen subayların sınava yönelik güçlü tutum konulan mevcuttur. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research we tried to find out the strong attitudes held by the army officers in choosing not to attend the Turkish Army Staff College exam. Obtaining quality information about officers' attitudes toward the exam requires information about the attitude strength. To understand attitude strength thoroughly, this research first covered the conceptualization of attitude, attitude structure and function, attitude-behavior relation and attitude formation. The research then reviewed researches on attitude strength, its antecedents and consequences, a number of studies dealt with the relation between strong attitudes and behavior. Strong attitudes are thought to have a number of interesting qualities. They are said to be relatively stable over time, to be resistant to persuation, and to predict manifest behavior. So, it was assumed that there were some strong attitude objects held by the army officers affecting them not to attend the exam. There are many attitude strength dimensions (or indices) proposed by the researchers. Attitude strength dimensions studied in this research are extremity, centrality, accessibility, direct experience, certainty, and intensity. We especially focused on centrality of attitudes to see if officers were holding their attitudes toward the exam in their self-concepts. As a result of the research, it was found out that there were some strong attitude objects affecting the army officers about the exam. IV