Vize deresinin hidrografik özellikleri
Vize river of hydrography quality
  1. Tez No: 125168
  2. Yazar: GÖNÜL EKŞİ GÖRPEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
oz Vize Deresi havzası kuzeyde ve kuzeydoğuda kabaca Istranca Dağlan, güneyde Ergene Nehri tararından sınırlanır. Dere, Istrancalardan doğar. Ergene nehrine dökûlûr.Havzada genel olarak karasal iklim görülür. Havzada yıllık ortalama sıcaklıkl 1.9 derece, yıllık yağış tutarı 500-700 mm arasındadır. En yağışlı mevsim sonbahardır. Havzanın en yağışlı yeri Istranca Dağlarının etekleridir.Havzanrn eğim haritasına bakıldığında görülür ki arazinin en eğimli yerini Istranca Daglannm güney etekleri oluşturur. Güneye doğru gidildikçe eğim azakr.Havzanın orman varlığının büyük bölümü Istranca Dağlarının güney eteklerindedir. Diğer bölümlerde bozkırlar yaygındır. Bölümde en çok yetişen tanın ürünleri buğday, şeker pancan, sebze ve meyvelerdir. Halkın geçim kaynaklan çoğunlukla büyük baş hayvancılık ve odun kömürü yapımıdır. Kaynak kesininde içme suyu olarak kullanılan dere suyu, Vize'den sonra kirlenmeye başlar. Bu kirlenmede en büyük pay sanayii kuruluşlannmdır. Bunun yanı sıra ev atıklarının, tarımsal bazı ürünlerin de rolü vardır, öyle ki derenin Ergene nehri ile birleştiği yerde canlı hayatı yok olmak üzeredir. Derenin suyu, içen hayvanlan zehirlemektedir, ABSTRACT The Vize River, where begins from the Istranca Mountains and spills to the Ergene River, is roughly limited by the Istranca Mountains on the norm and east north part and the Ergene River on Öle south part of the country. In general, there is seen a terrestrial climate. It can be said that, the annual average heat is 11.9 degree and the precipitation amount is between 500-700 mm on the river basin. The most precipitational season is autumn and the area is the foot part of Istranca Mountains on that place. It is easily seen that on the map, the most inclined place is the south foot of the Istranca Mountains where becomes less inclined while going on the south Most of the forest of the river basin is placed on the south footh of Istranca. On the rest part, steppes are seen. Mostly, wheat, sugar beet, vegetables and fruits are grown on the place. Cattle and coal are the other means of subsistence for the residents.The driking water becomes dirty after Vize even the living creature almost disappear on the connection part of the river with the Ergene River, the animals are poisoned, the natural plant cover is vanished and the fields become like a concrete after irrigation. The industrial establishments plays a big role for this dirtiness. Ill
Özet (Çeviri)