'İstanbul Arkeoloji Müzeleri' ndeki Afyon Emirdağ kaynaklı adak stel ve heykelcikleri
Votive stelai and statuettes which came from Afyon's Emirdağ county to the İstanbul Archaeological Museum
- Tez No: 125167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezin konusunu 1964-1967 yıllan arasında Afyon ili Emirdağ ilçesinden İstanbul Arkeoloji Müzeleri' ne getirilen 46 adet Zem Alsenos, Zeus Petarenos ve Zeus Orokboreites adak steli, 3 adet ana tanrıçaya (Kybele ?) adanmış heykelcik ve 1 adet Zeus' a adanmış büst oluşturmaktadır. Tezde daha önce yayımlanmış 28 adet yazıtlı stelin yanı sıra, yayımlanmamış 3 adet yazıtlı ve 19 adet yazıtsız eser incelenmiştir. Müze kayıtlarından, bölge, eserler ve yerel kültler ile ilgili daha önce yapılan yayınlardan ve bu yayınlarda yer alan benzer örneklerden analoji yapılarak eserlerin ait olduğu bölge, kült ve dönem saptanarak bir katalog oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda tez konusu eserlerin tamamının Afyon ili, Emirdağ ilçesine bağlı Kurudere köyü yakınındaki kutsal alandan geldiği ve yaklaşık olarak M.S. 160-210 yıllan arasına tarihlendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis concentrates on 50 votive stelai and statuettes which came from Afyon*s Emirdağ county to the İstanbul Archaeological Museum. 46 of these finds are dedicated to Zeus Alsenos, Zeus Petarenos and Zeus Orochoreites. Three votive statuettes are dedicated to the mother goddess (Kybele ?) and one bust to Zeus. Inscriptions on some of the finds studied in this thesis are published before. However, the study on 3 inscribed finds and 19 uninscribed ones is entirely new. The catalogue depends upon museum records, and analogies drawn from publications about the region, finds and local cults. At the end of the research, we have found that all works included in the thesis came from the sanctuary which is located near Kurudere village in Afyon's Emirdağ county and mat they can be dated between A.D 160-210. m