Dil politikalarına bütüncül bir yaklaşım: Orta Asya'da dil politikaları
An Holistic view to language policies: Language policies in Central Asia
- Tez No: 125173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Uluslararası İlişkiler, Linguistics, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
öz Bu araştırmanın amacı, dil politikalarının ulusal ve uluslararası düzeyde nasıl tanımlandığım ve yapılandırıldığını sistematik bir biçimde ve bütüncül bir perspektif ile açıklamaktır. Araştırmada bu amaca ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden, doküman incelemesi, betimleyici analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ayrıca bir örnek olaya yer verilmiştir. Tezde dil durumlarının, dil politikalarının yanı sıra, onunla etkileşim içinde olan, birey ve grupların dil davranışları ile uluslararası hukukta gelişmekte olan dile ilişkin insan haklan normlarından etkilenerek ortaya çıktığı gösterilmektedir. Dil politikaları modern ulus-devlette, ulusal kimliğin oluşumunda ve güç dağılımında önemli rol oynamaktadır ve bu roller dilin sembolik ve iletişimsel işlevleri ile ilişkilendirilebilir. Orta Asya örneği, konu üzerindeki yakın tarihli çalışmalarda yer almayan diğer bir boyuta; özellikle uluslaşmanın erken aşamalarında dış politika unsurlarının dil politikasının oluşumu üzerindeki etkisine dikkat çekmektedir. Dil politikaları ile dış politika arasındaki bu ilişki tek yönlü olmayıp, dil politikaları da dış politika hedeflerine ulaşma aracı olarak kullanılabilmektedir. Orta Asya devletlerinin izlediği dil politikaları, dil politikalarının hangi biçimlerde dış politika konusu olabileceği konusunda zengin örnekler sunmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this doctoral thesis is to describe, in a systematic way and from an holistic perspective, how language policy is defined and constructed at national and international levels. In order to achieve this aim, document analysis, descriptive analysis and content analysis as methods of qualitative research have been adopted. A case study is also included in the research. The thesis points out that the language situations are led by language behaviours of individuals and groups and emerging norms regarding linguistic rights in the international law, as well as language policies which are interrelated to both of these. At the state level, language policies play major roles both in the formation of national identity and in the distribution of power, which can be related to communicative and symbolic functions of the language. The case of Central Asia indicates another dimension, neglected in recent works to a large degree; the impact of foreign policy considerations on the construction of language policy, especially at the early stages of nationalization. The relation between language policy and foreign policy is not unilateral since language policy can be used as a mean in reaching the aims of foreign policy. The language policies pursued by Central Asian countries provide rich examples revealing the multiple ways that language policy can become a subject of international relations. IV