Üstün yeteneklilerin belirlenmesinde yardımcı yeni bir yaklaşım: Dabrowski'nin aşırı duyarlılık alanları
A New supplemantary approach in the identification of gifted people: Dabrowski's overexcitabilities
- Tez No: 125174
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÜMİT TÜLİN DAVASLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
öz Bu çalışmasın temel amacı, zihinsel yeteneklerine göre gruplandırılmış 10. sınıf öğrencilerinin, aşırı duyarlılık alanları açısından birbirlerinden farklı olup olmadıklarının araştırılmasıdır. Böylece aşın duyarlılık alanlarının üstün yeteneklilerin belirlenmesinde yardımcı bir yaklaşım olarak kullanılabilirliği araştırılmaktadır. Yan amaçlardan biri olarak, diğer bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, anne-baba eğitim durumu, motivasyon, yaratıcılık, liderlik) göre gruplandırılan öğrencilerin, aşırı duyarlılık alanları açısından birbirlerinden farklı olup olmadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın yan amaçlarından bir diğeri de, zihinsel yeteneğin ölçülmesi amacıyla geliştirilmiş bir ölçeğin, bu yaş grubu için normlarının ve psikometrik özelliklerinin saptanmasıdır. Bu çalışma iki aşamada tamamlanmıştır. Birinci aşamada gerçekleştirilen norm çalışmasının örneklemini 500 tane 10. sınıf öğrencisi, ikinci aşamanın örneklemini ise 105 tane 10. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma sırasında öğrencileri zihinsel yetenekleri açısından gruplandırabilmek amacıyla“Raven ileri Düzeyde İlerleyen Matrisler Testi - Esas Kısım”; motivasyon, yaratıcılık, liderlik yetenekleri açısından gruplandırabilmek için“Öğretmen Gözlem ve Değerlendirme Formu”; diğer değişkenlere göre gruplandırabilmek için ise“Bilgi Formu”kullanılmıştır, öğrencilerin aşırı duyarlılıklarının ölçülmesi için ise“Aşrı Duyarlılık ölçeği I”kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, üstün yetenekli grubun ADÖ I'den aldığı D-AD, H- AD ve Z-AD alanları puanlarının ortalamaları, ortalama ve az yetenekli gruplarınkinden; yaşça büyük olan grubun D-AD, Y-AD ve H-AD alam puanlarının ortalamaları, yaşça küçük olan grubunkinden; anne-babalarının eğitim durumu yüksek olan grubun D-AD, H-AD ve Z-AD alanları puanlarının ortalamaları, anne-babalarının eğitim durumu düşük olan gruplarınkinden; motivasyonu yüksek olan grubun H-AD ve Z-AD alam puanlarının ortalaması, motivasyonu düşük olan grubunkinden; yaratıcılığı yüksek olan grubun tüm AD alanları puanlarının ortalaması, yaratıcılığı mdüşük olan grubunkinden; liderlik yeteneği yüksek olan grubun H-AD ve Z-AD alam puanlarının ortalamaları, liderlik yeteneği düşük olan grubunkinden anlamlı düzeyde yüksektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate whether there is significant difference between overexcitabilities of 10* grade students who were grouped in terms of their intellectual abilities. In this way as an additional method, the usability of overexcitabilities in the identification of gifted students is examined. As one of the secondary aims, whether difference exists or not between overexcitabilities scores of students who were classified according to some other variables (e.g. gender, age, parents' educational status, motivation, creativity and leadership) is scrutinreed. The other subordinate aim is to determine the norms and psychometric properties of an instrument which was administered for measuring intellectual ability for this Turkish sample. This study was completed in two stages. 500, 10th grade students form the norm sample of the first stage and 105, 10th grade students form the sample of the second stage. During the study, in order to classify students according to their intellectual abilities,“Raven Advanced Progressive Matrices Test - Set II”, according to motivation, creativity and leadership,“Teacher Observation and Evaluation Form”, according to other variables,“Demographic Information Questionnaire”were used. On the other hand, ^^Qverexcitability Questionnaire I" was administered to measure overexcitabilities of students. According to the findings of the study; D-AD, H-AD ve Z-AD scores of highly intelligent group; D-AD, Y-AD and H-AD scores of the older group; D-AD, H-AD and Z-AD scores of students whose parents' educational status is higher; H- AD and Z-AD scores of highly motivated students; all five AD scores of highly creative students; and H-AD and Z-AD scores of students whose leadership ability is higher; are significantly greater than the other groups.