Ortak markalama uygulamasının tüketicinin marka bağlılığına satın alma miktarı ve satın alma sıklığı bazında etkisi
The Effect of co-branded applications to consumer's brand loyalty on the base of purchase frequency a test study for co-branded credit card named libascard
- Tez No: 125172
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
öz Rekabet ortamının hızla arttığı günümüzde, firmalar satışlarını ve pazar paylarım arttırmak için markalarım da kullanarak ürünlerini farklılaştırma stratejileri geliştirmektedirler. Bu stratejilerden biri de ortak markalamadır. Ortak markalama uygulamasında, bir ürünün üzerinde iki veya ikiden fazla marka yer almaktadır. Ortaklığa girişen firmaların markalarının prestijini arttırma ve artan değeri ürüne yükleme amacını güden bu strateji marka sahipleri ve marka kullanıcıları için de avantajlar içermektedir. Bu amaçlan sağladığı sürece ortak markalama faydalı bir strateji olarak firmalar tarafından uygulanabilecektir. Bu çalışmada, ortak markalama ve marka bağlılığı ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra ortak markalı kredi kartları ve ortak markalı kredi kartına örnek olarak da Libascard uygulaması detaylandırılmıştır. Libascard kullanıcıları ile Libascard kullanmayan tüketicilerin satın alma miktarları ve satın alma sıklıkları karşılaştırılarak, sonuçlan değerlendirilmiştir. ABSTRACT In an increasingly competitive environment, firms are developing new strategies for attempt to increase sales and market shares by offering clearly differentiated products with private brands. One of these strategies is co- branding. Co-branding entails placing two or more brand names on a product. This is a useful strategy when a combination of brand names enhances the prestige or perceived value of a product or when it benefits brand owners and users. In the content of this study, after giving theoretical knowledges about co- branding and brand loyalty, co- branded cards and Libascard - that's a new co- branded credit card - are discussed in detail. Later, giving results of Libascard holders frequency of usage and amount spent. Then these results compare with the results of non- Libascard holders. m
Özet (Çeviri)