Bakırçay Havzasında Asklepios kültü ve Paşa Ilıcası-Allianoi (2. CİLT)
Paşa Ilıcası-Allianoi and Asklepios cult in Bakırçay Region (2. VALUE)
  1. Tez No: 125177
  2. Yazar: AHMET YARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN, DOÇ. DR. AHMET VEDAT ÇELGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 624
Özet
Bu tez çalışmasında, Bakırçay Havzası'nda Asklepios kültünün yeri, önemi ve Paşa Ilıcası Mevkii'nde ortaya çıkarılan kalıntıların Asklepios kültü ile bağlantısı araştırma konusu olarak seçilmiştir. Tezde, Eskiçağ'da Bakırçay Havzası'nın coğrafi durumu, tarihi coğrafyası, Hellen ve Roma kültüründe Asklepios kültü, Bakırçay Havzası'nda Asklepios kültü ve Asklepieion'lar ele alınmıştır. Son olarak ise Bakırçay Havzası'nda Paşa Ilıcası Mevkii'ne lokalize edilen Allianoi'un bir kült merkezi olduğuna dair yapı kalıntılarının yanı sıra, arkeolojik, epigrafik ve nümismatik buluntular değerlendirilmiştir. Tezde, 1998-2000 yıllarında ele geçen orijinal kazı buluntuları ayrıntıları ile ele alınarak belli bir sistematik içinde kataloglanmışur. Böylece kült merkezi ile ilgili bütün veriler bir araya getirilerek lokalizasyonu yapılmıştır. Kült merkezinin, kronolojik ve sosyo-ekonomik açıdan Eskiçağ tarihindeki yeri, Asklepios kültüne katkısı ortaya konmuştur. Sonuç olarak Allianoi kült merkezi görkemli bir Ilıca ve yakın çevresindeki pek çok anıtsal yapılan ile Hellenistik Çağ' da kullanılmaya başlanmış, tS. ELyy.'da büyük bir bayındırlık faaliyeti yaşanmış, Î.S. XI. yy. 'a kadar değişik yoğunluklarda kullanım görmüş, daha sonra terk edilmiştir. Allianoi, Roma İmparatorluk ÇagVnda Bakırçay Havzası'nda sıcak suyun kullanıldığı bir ılıca, büyük olasılıkla ikinci bir Asklepieion olarak hizmet vermiş, Bizans ÇağVnda ise yerleşime sahne olmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation thesis is mainly based upon the importance and location of Asklepios Cult in Bakırçay Region and its connection with the the archeological excavation site which has already been under excavation in Paşa İlıcası. In this research, the geographical situation of Bakırçay Region, its historical geography Asklepios Cult within The Greek and Roman Culture and Asklepieions in Ancient times have been taken into consideration. Archeological, Epigraphic and Numismatic findings have been examined as well as Archeological in-situ findings in Allianoi as a cult centre in Bakırçay-Paşa Ihcası-Region Original excavation findings between the years 1998-2000 have been catalogued in details and systematically. By doing this, all data regarding this Cult Centre have been gathered and so the site of Allianoi has been localized.The socio-economic and chronological importance of this Cult Centre in Ancient times and its connection with the Asklepios Cult has been gut formard in general. Finally, we reach these results: Allianoi Cult Centre was used in Hellenistic Period as an impressive Thermal centre with its monumental buildings. In 2. A.D. a new intensive construction period started and until it was abandoned in about 11 A.D. the centre was used intensively as a Health centre. Allianoi, in Roman Imperial Period was a thermal centre where hot spring water was used and most probably served as a second Asklepieion. In Byzantine Period it also experienced a new settlement period. m