Türkler ve Koreliler arasındaki kültürel ilişkiler (M.Ö. 7.y.y.-9.y.y.)
The Cultural relations between Turks and Koreans(7 th century B.C.-9 th. century A.D.)
  1. Tez No: 12520
  2. Yazar: JAE HYUN PAİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
II ÖZET Kore' liler in atası olan“Maek”kavminin m.ö.700 ile m.ö.500 arasında bulunduğu yer, Ordos bölgesidir. M.ö. 4 yüzyılda Çin kaynaklarında kendilerinden bilgi verilen Hsiung-nu(Hun) ' ların oturduğu bölge ile aynıdır. Kore tarihinin ilk kaynaklarının yetersizliği yüzünden, bu devirler için bilgi edinilmesi zordur. Bununla birlikte şu noktalar bizi, Kore halkının kökeni hakkında düşünmeye sevketmektedir : i) Çin kaynaklarında Hun veya Hun'un ata kavimleri sayılan Jung-Ti'ye“Maek”adının verilmesi, ii) M.s.234'da Çin'in“Wu”devleti, Koguryo devletinin kralına, Hunların hükümdar unvanı olan“tanhu”, yani“Tengri kutu”unvanını vermesi, iii) Çince'deki“Maek”kelimesinin“Hun”kelimesi ile aynı kökende bulunması. Diğer yandan, arkeolojik araştırmalar,“Kore Tunç Devri ”nin“bozkır kültürü”nden kaynaklandığını göstermektedir. Kaplar, mezarlar ve hayvan motifli hançerler bozkır kültürünün unsurlarını taşımaktadır. Ayrıca, son zamanlarda ortaya çıkan Kore'deki“Icaya resimleri”nin buluntuları da bunu kanıtlamaktadır.Ill“Ekspresyonizm”şeklinde dinsel arzularını dile getiren bu tip bozkır sanatı, konu veya şekil bakımından, Kore' deki lere hayli benzemektedir. Bunlardan şu sonuca varılmaktadır:“Maek”kavmi, Ordos bölgesinden“bozkır kültürü”nü getirmiştir.“ Kore liler, Kore yarım adasına gelip, yerleşik hayata geçmeye başlamalarına ragmen, üç Krallık Devrine kadar (m. s. 668), eski Kore devletlerinde bulunan ”bozkır ktiltürü“nün kalıntılarını tespit etmek mükün gürünmektedir. Tezimizde yalnız, ”sosyal temel unsurları“ ele alınmıştır. Bozkır devletlerinde bulunan, ”toplumsal mal olan toprak“ ve kabileler birliği sisteminde, dinsel tasnife göre, devletin düzenlenmesi ile inanç sistemi tezimizde incelediğimiz başlıca konulardır. Araştırmamızdan şu sonuca varıyoruz ki, Kore'nin ”üç Krallık“ devrine kadar, sosyal hayatta ”bozkır kültürü"nün unsurları devam etmiştir. Bu durum, ayrıca, Çin'den farklı olan çağdaş Kore kültürünün kimliğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Cultural Relations Between Turks and Koreans (7th Century B.C. - 9th Century A.D.) Jae Hyun Paik The settlement of the Maek tribe, who were the progenitors of Koreans, was located in the Ordos region in the years 700 - 500 B.C. It is the same location where the Huns, according to the Chinese sources, began to show up in the 4th century B.C. Due to the lack of enough written sources, it is hard to understand the detailed realities in this matter. However, relying on the limited sources, which deal with the relationships between the Koreans (Maek) and the Huns > we are coming to the following interesting points with regard to the crigin of Korean people. 1) In the Chinese sources, the name“Maek”was given to the Huns or the Jung-ti tribe which were counted as the ancestors of the Huns. 2) In 234 B.C., Wu state of China gave to a king of Koguryo, a Korean state, the title of“tanhu”ie“Tengri kutu”which was a title of the Hunnic government. 3) The word“Maek”and“Hun”share the same origin in the Old Chinese. Archeological researches, on the other hand, reveal that for Koreans the Bronze Era came originally from the Bozkır culture. The shapes of potteries, daggersV and tombs of the Bronze Era in Korea carry the elements of the Bozkır culture. Rock drawings found in Korean peninsula in recent years give further evidence to this issue as well. That is, the art of Bozkir culture, which is describing the religious desires of the people in a manner of“Expressionism,”very much resembles its counterpart of Koreans in its motifs and shapes. Grounded on these facts, we could argue:“Maek”tribe brought the“Bozkir culture”from the Ordos region to the area where ancient Koreans settled. On this account, we can explain why the remains of the ancient Korean states up to the Three Kingdoms era (till 668 A.D.) show the taste of the Bozkar culture, although they were already well established the sedantary life-style after having moved into the Korean peninsula. In this thesis only“basic social elements”are accounted: ie, the communal possession of land, the union system of tribes, the religious classification of the tribes, the governmental organization and the religious system are some of the basic topics to be found in the bozkir states. Out of the above investigation, I might sum up with the following conclusion: Until the Three Kingdoms era, Koreans continued their social structure with the basic elements of the Bozkir culture. This might also in a way explain the reason why the Korean culture differs from the Chinese culture even in our days.