Avrupa Birliği Rekabet Hukukunda kötüye kullanma kriterleri
The Abuse criteria in the European Union Competetion Law
  1. Tez No: 125190
  2. Yazar: SEVİM SERPİL ŞİRAMUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
oz Hakim durumda bulunan teşebbüslerin sahip oldukları ekonomik güçlerini kötüye kullanmaları, serbest piyasa düzeni içinde etkin olarak işleyen rekabet ortamının en büyük tehditlerinden birisidir. Ekonomik ve siyasi bütünleşme süreci içinde olan Avrupa Birliğinde, ortak pazarın kurulması ve daha verimli bir piyasa düzeninin oluşturulması temel amaç olarak ele alınmış ve rekabet konusunda ileri bir uygulamaya erişilmiştir. Topluluk Hukukunda hakim durumda bulunmak değil bu durumun kötüye kullanılması yasaktır.“AB Rekabet Hukukunda Kötüye Kullanma Kriterleri”başlıklı çalışma konumuzda; yargı kararlan ve doktrin üzerinden kaynak tarama ve yorumlama yöntemi izlenilerek, bir taraftan AB Rekabet Hukuku bakımından kötüye kullanma yasağı çok boyutlu olarak incelenmiş, diğer yandan uygulama açısından Avrupa Birliği Hukukuna göre yeni tarihli olan ve kaynağını anılan hukuktan alan Türk Rekabet Hukuku açısından da kötüye kullanma kavramına verilen anlam araştırılarak, sistemin işleyişi üzerinde bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The abuse of economic power which has been provided by the dominance of an institution is one of the most significant threat to the competitive nature of the free market. Establishing a more productive common market has been the main objective of the European Union, while advancing forward with the process of economic and political integration. It's not prohibited to have a dominant position; however, but the abuse of this dominance is prohibited by Union Law. This Thesis, titled“The Abuse Criteria in the European Union Competition Law,”examines the court opinions and the doctrines related to prohibitions about 'abuse of dominant' position in respect to EU Competition Law's different aspects with the method of researching and translating original documents. Thesis, also, tries to evaluate the system while examining the meaning of“abuse”in respect of our country's Competition Law which its main source is the EU Law. Hi
Özet (Çeviri)