Mesihi Divanının tahlili (2 cilt)
Analysis of Mesihi's Divan (2 value)
- Tez No: 125191
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 666
Özet
Mesîhî, 15. yüzyılın önemli Divan şairlerinden biridir. Bu tez ile onun divanının tahlil dilmesi amaçlanmıştır. Bu tahlilde beyitlerdeki kavramların benzeyen benzetilen ilişkilerinden rola çıkılmak suretiyle benzetme yönlerinin tespit edilmesi gündeme getirilmiştir. Zira, Divan edebiyatımızı iyice anlayabilmek için kavramların karşıladığı anlamlan, iyi bilmemiz gerekmektedir. Tez, Prof. Dr. Mine Mengi'nin hazırladığı“Mesîhî Divanı”esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda Mesîhî'nin hem kendi dönemi içindeki yerini ve orijinalliğini hem de kendinden sonraki şairlerle ortak noktalarım ve etkisini araştıracak alışmalar için bir basamak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mesîhî is one of the most important Divan poets of 15th century. The aim of this thesis is 3 analyze his Divan poetry. In this analysis, by looking at the relationships between the elements if metaphors finding out the dimensions of metaphors is highlighted. To get to know Divan iterature much better, we should know the meaning of the concepts well. This thesis is based on 'rof. Dr. Mine Mengi's“Mesîhî Divanı”. As such, it forms a basic stage for further research that rould define the palace and originality of Mesîhî among his contemporaries as well his affect on stter generations. Ill