Ergenlik döneminde evlenen kızların psikososyal değerlendirilmesi
Psychosocial assesment of teenage girls who married in adolescent period
  1. Tez No: 125215
  2. Yazar: HATİCE MANDACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırmada ergenlik döneminde evlenen kızlar (Araştırma Grubu), evlenmeyen, eğitimine devam eden kızlar (Kontrol Grubu) ile sosyo-demografik özellikler, aile ilişkileri ve sorunları, çocukluk istismar yaşantıları ve kimlik gelişimleri açısından karşılaştırılarak bu kızların erken evlenme nedenlerine ışık tutabilmek, bu gruba verilebilecek hizmetlerin, eğitimin neler olabileceğini belirlenmek amaçlanmıştır. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Eşrefpaşa Hastanesine evlenme onayı alabilmek amacıyla başvuran ve evlenmeyen, eğitimlerine devam eden 14-17 yaş arasındaki toplam 98 kız ergen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, Araştırma ve Kontrol Grubu için ayrı ayrı hazırlanmış olan Görüşme Formları, Gençlik Dönemindeki Aile Sorunlarım Değerlendirme Ölçeği, Çocukluk İstismar Yaşantıları Ölçeği ve Benlik Kimliği Statüleri Ölçeği kullanılmıştır. Görüşme Formlarından ve ölçeklerden elde edilen verilere uygulanan (ki-kare ve t- testi) istatistiksel analiz sonuçlarına göre Araştırma Grubundaki kızların çoğunun ilkokul ve altı eğitim düzeyinde olduğu oysa Kontrol Grubunun tamamının eğitimlerine devam ettikleri saptanmıştır. Araştırma ve Kontrol Grubunun yaşadıkları yer, algıladıkları sosyoekonomik düzey, anne-babalarının meslekleri açısından benzer oldukları fakat Araştırma Grubunun anne- babalarının eğitim düzeylerinin Kontrol Grubunun anne-babalarından daha düşük olduğu saptanmıştır. Araştırma Grubunun anne-babalarının ilk evlenme yaşı ortalamasının Kontrol Grubunun anne-babalarından daha düşük olduğu saptanmıştır. Araştırma Grubunun evlenme şekillerinin de anne-babalarının evlenme şeklinden farklılaşmadığı saptanmıştır.Araştırma Grubundaki deneklerin yarıya yakını evlenecekleri kişilerle evlilik öncesi cinsel birliktelik yaşadıklarını, cinsel birleşme yaşayanların yandan fazlası eğer cinsel birleşme yaşamamış olsalardı hemen evlenmeyeceklerini belirtmişlerdir. Araştırma Grubunun daha fazla aile sorunu ve duygusal ihmal, duygusal ve fiziksel istismar algıladıkları saptanmıştır. Son olarak, iki grubun kimlik statülerine dağılımları süreksiz veriler olarak ki-kare ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmamış olmakla birlikte iki grubun kimlik statüleri ortalama puanlarının karşılaştırılması sonucunda Kontrol Grubunun Başarılı Kimlik, Araştırma Grubunun ise Erken Bağlanmış Kimlik Statüsü Puan ortalamalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare married adolescent girls (Research Group) with unmarried student girls (Control Group) according to family relationships and problems, experiences of childhood abuse and identity development and to understand the causes öf early marriage age of these girls and to determine the suitable services and education type for these girls. 40 adolescent girls between ages 14-17 who had been referned to Atatürk Training Hospital and Eşrefpaşa Hospital to take confirmation for marriage and 58 age watched unmarried student girls were included in the study. Interview Forms, Family Problems of Young Adulthood Evaluation Scale, Childhood Trauma Questionnaire and Ego Identity Status Scale were used in the study. Chi-square and t-test were used to assess data. It was found out that most of the girls in the Research Group had graduated primary school or less educated but all the girls in the Control Group were carrying out their education. The Research Group and Control Group were similar according to settlement, perceived socioeconomic status and occupaincy of parents but the education level of parents were less in Research Group. The mean age of first marriage was lower in parents of Research Group than parents of Control Group. The marriage forms of Resarch Group and their prents were similar. Almost half of the subjects in the Research Group indicated that they had had sexual intercourse before marriage and more than half of the subjects who had had sexual intercourse indicated that they would chase not to get married unless they had sexual intercourse. tfr«sSSST«** ?£jpıı*usıThe subjects in the Research Group perceived more family problems and emotional neglect, emotional and physical abuse. Last but not the less;when the identity status of two groups were compared using chi- square, no significant differences were found. The Identity Achievement Status scores were higher in the Control Group and Foreclosure Identity Status scores were higher in the Research Group.