Kemal Bilbaşar'ın hayatı ve edebi eserleri üzerinde bir araştırma
A Research about the life and the literary works of Kemal Bilbaşar
  1. Tez No: 125214
  2. Yazar: MÜBERRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK HUYUGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Ahmet Kemal Bilbaşar, 1 Şubat 1910 tarihinde Çanakkale'de doğmuştur. İlköğrenimini 1924'te İstanbul Hadımköy İlkokulu'nda, liseyi 1929 yılında Edirne Erkek Muallim Mektebi'nde tamamladıktan sonra iki yıl Kırklareli'nin ilçeleri olan Babaeski ve Vize'de ilkokul öğretmenliği yapmıştır. Ardından Gazi Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü'nün Tarih-Coğrafya Öğretmenliği Bölümü'ne kayıt olan yazar, buradan 1935 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Bedia Hanımla evlenen yazarın tayini Nazilli Ortaokulu'na çıkmıştır. Burada geçirdiği bir yıldan sonra İzmir'de Karataş Ortaokulu'nda göreve başlamıştır. İzmir'de 1945 yılında Alşar adlı bir kitabevi açan yazar bir yıl sonra burayı kapatmak zorunda kalmıştır. Yazar, özellikle 1945-1952 yılları arasında sıkıntılı günler geçirmiş, yazdığı sol eğilimli gazete ve dergiler yüzünden 1945 yılında yaklaşık altı ay görevinden uzaklaştırılmıştır. Kemal Bilbaşar, 1962'nin başında emekli olduktan sonra bir süre siyasetle uğraşmış, 1966 yılından itibaren de İstanbul'da yaşamaya başlamıştır. İstanbul devresinde daha çok yazdığı eserlerle meşgul olan yazar 21 Ocak 1983'te ölmüştür. Kemal Bilbaşar, edebiyatla ilgilenmeye Edirne Erkek Muallim Mektebi'nde öğrenci olduğu zamanlarda başlamış, bu ilgi Gazi Muallim Mektebi'nde artarak devam etmiştir. Nazilli'de öğretmenlik yaptığı yıllarda hikâyeler yazmaya başlamış, tayininin 1937' de İzmir'e çıkmasıyla hikâyelerini buradaki gazete ve dergilerde yayımlatma fırsatını bulmuştur. Arkadaşları Cahit Tanyol ve İlhan İleri ile birlikte 1939-1940 yılları arasında Aramak adlı bir edebiyat dergisi çıkaran yazar, burada yayımlanan hikâyeleri ile beğeni toplamıştır. Ardından İzmir, İstanbul ve Ankara'da yayımlanan pek çok gazete ve dergide hikâye, roman ve makalelerini yayımlamıştır. Tiyatro, senaryo ve ders kitabı da yazan Bilbaşar, İstanbul'a taşındıktan sonra daha çok romana ağırlık vermiştir. Yazar, bir hikâyesi ve iki romanıyla üç ödül almış en büyük ilgiyi de ödüllü romanlarından Cemo ile toplamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ahmet Kemal Bilbasar was born in Çanakkale 1 February 1910. He went to Hadimkoy Primary School in Istanbul in 1924. After he had completed the School of Man Teacher in 1929, he worked as a primary teacher in Babaeski and Vize. Then, the author who registered to Gazi Teacher School and History and Geography teacher of Education Instute graduated from this school in 1935. In the same year, he got married with Miss Bedia. He appointed to Nazilli Orta School. After he had spent on one year, he started the duty in Karatas Orta School in Izmir. He opened a bookstore where is called“Alsar”in Izmir in 1945. But, one year later, he had to close the bookstore. Especially, the author spent distressed days between 1945 and 1952. He was taken away his duty about six months because of writting newspapers and journals concerning left inclined. In the beginning of 1962, after Kemal Bilbaşar had retined, he worked on politics for a while. He lived in Istanbul from 1966. In due course Istanbul, the author who was occupied with his works died on 21 January 1983. Kemal Bilbasar, started to be concerned with literature at Man Teacher School in Edirne when he was a student. This interest increased at Gazi Teacher School. When he worked as a teacher, in Nazilli he began to write the stories. As soon as he appointed to Izmir in 1937, he published his stories on journals and newspapers The author published literary journal which is called“Aramak”with his friends -Cahit Tanyol, ilhan Ileri- between 1939 and 1940 years. Published stories was desired. And then, his stories, novel and article was published on journals and newspapers in Izmir, Istanbul and Ankara. He wrote drama, scenario, lesson books. After he had moved to Istanbul, he attached importance to the novel. The author was awarded theree prizes with the story and two novels. The novel which is called“Cemo”attracted attention.