Türk yazılı basınında haber üretim sürecini etkileyen kavram ve yapılar (1995-1997 dönemine eleştirel bir yaklaşım)
The Structures and concepts effective upon the formation of the news in Turkish print media (A critical approach to the period of 1995-1997)
  1. Tez No: 125227
  2. Yazar: İSMAİL KIZILBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET“Türk Yazılı Basınında Haber Üretim Sürecini Etkileyen Kavram ve Yapılar (1995-1997 dönemine eleştirel bir yaklaşım)”başlıklı araştırmada toplum düzeyinde etkili olan bazı kurum ve kavramların gazete sayfalarında nasıl ele alındığı incelenmiştir. Araştırmanın hipotezi ise gazetelerin okuyucular düzeyinde önemli olan ve haber türlerinden ziyade kendi çıkarları ve toplumdaki güç dengelerini esas alarak yayın yaptıklarıdır. Çalışmada içerik çözümlemesi temel yöntem olarak kullanılmıştır. Ayrıca haberlerin birinci sayfada yer alış şekilleri, hangi oranda yer aldıkları da ele alınmıştır. Araştırma sonucunda iktidar ve Devlet konulu haberlerde olumlu ve olumsuz göstergelerin denge durumuna yalan olduğu, özellikle İktidar konulu haberlerde olumsuz göstergelerin yüksek olduğu görülmüştür. Devlet konulu haberlerde ise tarafsız göstergeler ağırlıkta olurken, Sermaye ve Ordu konulu haberlerde genel olarak olumlu göstergelerin ağırlıkta olduğu saptanmıştır. Özellikle haber sayısı dikkate alındığında Sermaye konulu haberlerin oldukça yüksek bir orana sahip olduğu görülmüştür. Farklı alanlarda yatırımı bulanan tekel durumundaki gazetelerin, iktidara zaman zaman kendi çıkarları adına yüklenmesi, bunun yanında uzun yıllardır ekonomik sıkıntı içinde yaşayan ülkede Sermaye konulu haberlerin yüksek oranda olumlu göstergeler içermesi gazetelerin haber seçimlerinde ve yayın anlayışlarında toplumun ihtiyaçlarından ziyade kendi iş ilişkilerini temel aldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present dissertaion on“The Structures and Concepts Effective upon the Formation of the News in Turkish Print Media (A Critical Approach to the Period of 1995-1997)”studies the way in which some social institutions and socially prevalent concepts are represented in Turkish newspapers. The starting point of the research is the assumption that newspapers are published with a view to promote corporate interests and in view of the social weights of power rather than considering the public need for the news and the news styles that are of public interest. The fundamental method applied in the research is content analysis. However, news are also analyzed in terms of their layout on the front pages and in terms of the measure to which they are highlighted. The study has revealed that negative and positive indices are nearly balanced in the news concerning the government and the state. Negative indices are found to be specifically higher in the case of the news about the government whereas neutral indices are dominant in the news concerning the state. Positive indices significantly prevail the news concerning the Capital and the Military. News about the Capital are specifically of a higher rate as far as the number of the news stories are concerned. The results of the research imply that the newspapers published by monopolistic media groups, which are members of corporate bodies with investments in other sectors, consistently employ positive indices in the news stories related to the Capital. The fact that the news concerning the Capital are heavy with positive indices in a country suffering years long economic difficulties is an indicator of the intentional priority of corporate interest over the needs of the public audience.