90'lı yıllarda Amerikan sineması ve Türk sinemasında kadının sunumu
Represantation of women in American and Turkish cinema in the 90's
- Tez No: 125228
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Türkçe Özet“Doksanlı Yıllarda Amerikan Sineması ve Türk Sinemasında Kadının Sunumu”adlı tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplumsal değişim süreci temelinde, kadının farklılaşan rol ve statüleri ne değinilmektedir. Geleneksel toplum yapısında genel olarak ev içi alanda konumlandırılan kadın, erkeğin gerisinde bırakılmakta, anne, eş, ev kadım., vb cinsiyet rollerinin dışına çıkarıl mamaktadır. Ekonomik, kültürel, siyasal ve teknolojik alanlarda yaşanan değişim ve ilerlemeler sonucu ortaya çıkan modern toplum yapısı içerisinde, kadının rol ve statülerinde farklılaşmalar görülmektedir. Bu bölüm içerisinde, kadın kimliği toplumsal yapı ile ilişkilendirilerek aktarıl- maktadır. İkinci bölümde Amerikan Sineması ve Türk Sinemasında sunulan kadın kimliği üzerinde durulmaktadır. Sinemada“türsel filmler”temel alınarak kadının nasıl sunulduğu ve erkeğe göre nasıl konümlandınldığına değinilmektedir. Aynı zamanda tarihsel bir perspektif çerçevesinde ka dının sinemada ki sunumu filmlerle ilişkilendirilerek aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde, doksanlı yıllarda çekilen ve kadının sunumu açısından farklı özellikler taşıyan 3 Türk ve 3 Amerikan yapımı toplam 6 film ele alınarak analiz edilmektedir. Kadının toplumsal alanda ki konumlandırılması dikkate alınarak içerik analiz yönergesi oluşturulmuştur. Filmler, oluşturulan içerik analizi yönergesine göre kodlanarak, elde edilen veriler istatistiksel (tek yönlü varyans analizi) olarak denetlenmektedir. Elde edilen sayısal veriler, niteliksel olarak yorumlanmaktadır. Ekler bölümünde ise tez kapsamında incelemeye alman 6 filmin özeti ve afişleri yer al maktadır. Ayrıca bu bölüm içerisinde filmlerde kadının sunumu açısından dikkat çekici nitelik taşıyan bazı karelerin fotoğrafları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
İngilizce Abstract This dissertation, which is to be presented under the title of“Representation of Women in American and Turkish Cinema in the 90's”will comprise three parts. In the first part, diversifying roles and status of women based on the social transforma tion process will be discussed. In traditionally structured societies, women have been located in domestic domains, surpassed by men and forced to stay within predetermined gender.roles.such as mother, wife and house wife etc. However, certain changes have been monitored in regard to women's roles and status within the modern society emerged out of economical, cultural, politi cal and technological changes and advancements. In the context of this part, women's identity has been talked over in association with social structure. In the second part, women identity represented in American and Turkish cinema has been' emphasised. Through utilising“film genres”, the ways women have been presented and how they have been located in relation to men have been stressed. Meanwhile, women's presentation in cinema has been depicted in association with films within a historical perspective. Thirdly, three American and three Turkish films, 6 movies in total, made in the 90' s and differing in their presentations of women, have been selected out and analysed. A content analy sis guideline has been formed considering positioning of women in social domain. Films have been codified according to the previouslyjformed content. analysis guideline, and data have been supervised statistically (one way variance analysis). Numerical data in hand have been inter preted qualitatively. In the appendix part, there are posters and summaries of the movies selected formerly for the purposes of dissertation. This part also includes some shots from the movies, having striking references with respect to women's presentation.