Yeniler grubu
  1. Tez No: 12522
  2. Yazar: KIVANÇ OSMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çalışmamız 1941-1952 yılları arasında etkin bir re asam. grubu olan " Yeniler w i konu almaktadır. Grup Kemal Sönmezler, Nuri İyem, Ferruh Başağa, Mümtaz Ye ner, Turgut Atalay, Selim Turan, Fethi Earakaş, Agop Arad, Haşmet Akal ve Avni Arbaş'dan oluşmaktadır. Geleneksel Türk Resminden tuval resmine geçiş ev resini 18. yüzyıl sonlarında minyatüre giren batılı ö ğeler ve teknikler ile duvar resmi oluşturmaktadır. 19. yüzyıl ikinci yarısında ise tuval resmi askeri okul çıkışlı ressamlarımızın öncülüğünde gelişmeye başlamış tır. Bu gelişme Türk Resminin erken dönemleri için res sam gruplarının çabaları ve 20. yüzyıl başlarında dev let politikası doğrultusunda gerçekleştirilen savaş ko nulu resimler hareketi, yurt gezileri gibi etkinlikler le sürmüştür. Çağdaş Türk Resim Sanatı tarihinde Grup ların resim sanatının gelişmesi açısından önemli rolle ri vardır; sanatçının toplumdaki statüsünü kazanması, halkın sanat kültürü seviyesinin yükseltilmesi, sanat ortamının oluşturulması kimi yeni akım ve tekniklerin yurda taşınması gibi önemli rolleri olmuştur. Yeniler Grubu 'nun bu ressam grupları arasında özel bir yeri vardır. 1941 yılında kurulan Yeniler Grubu insan sevgisini temel alarak resim yapmayı hedeflemiş, resimlerinde halkın günlük yaşamını konu almıştır. Bu konuları figüratif bir yaklaşımla işleyen grup üyeleri çeşitli sergiler düzenlemişlerdir. On ikisini saptayabil diğimiz bu sergiler basında, halk ve aydınlar arasında yankı uyandırmış, büyük bir ilgi görmüştür. Kendi dü zenlediği sergiler dışında çeşitli grupların etkinlik lerine de katılan Yeniler Grubu 1952 yılında dağılmış tır. Yeniler Grubu düzenlediği sergilerle toplumun sa nat kültürünün yükseltilmesine, sanatçının toplumdaii hak ettiği yeri kazanmasına katkıda bulunması Türk Resmi için yeni bir tür olan toplumsal gerçekçiliği getirmesi açısından Türk Resim Sanatı Tarihinde önem li bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY This study is about“Yeniler”which has been a title for a group of artists whose activities were prominent between 1941-1952. The group has been composed of such members as Kemal Sönmezler, Nuri İyem, Ferruh Ba şağa, Mümtaz Yener, Turgut Atalay, Selim Turan, Fethi Karakaş, Agop Arad, Haşmet Akal and Avni Arbaş. The transition period from traditional Turkish Art to canvas hfes been characterized with wall painting and the western elements and techniques that impinged on the art of miniature towards the end of 18th Century. Afterwards, canvas painting has started to develop in the hands of our pioneering artists of military origin in the second half of 19th Century, This development has continued with activities like the effortful studies for the early periods of Turkish Art by groups of artists, the movement of war pictures, that was characterized by the state policy at the beginning of the 20th Cen tury and artists* travels across Turkey. In the history of Modern Turkish Art the groups has played an important role terms of the advance in art; that the artist gained a better social status, that the general public's level of art culture was promoted and that an atmosphere of art was formed lead to significant activities like the embracing of some of the new movements and tech niques in Turkey. The Group Yeniler possesses a special place among these groups ofartists. Having been founded in 1941» it has aimed at painting on the grounds of philanthro py and adopted as subject the daily life of the general public. The members of the: Group, who dealt with these topics via a figurative approach has arranged various exhibitions. These exhibitions of which we could deter mine only 12 aroused great interest and echoed in gen^ eral public and among intellectuals. The Group Yenileriv has not only themselves organized exhibitions but also participated and partaken in the activities of other groups. It has dissolved in 1952. The Group Yeniler has an eminent place in (Turkish Art for it helped improve general public's knowledge of art, contributed to the promotion of the artist to the social status s^ie deserves and brought into Turkey social realism which has been a new understand ing for Turkish Art.