Toplumsal fayda amaçlı tanıtım kampanyalarında reklam mesajlarının kullanımı ve toplumsal değişime etkisi
The usage of advertising messages in social responsibility and their effects on social change
  1. Tez No: 125237
  2. Yazar: EBRU ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN PİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Günümüzün modern pazarlama yaklaşımları artık rekabetüstü kavramının getirdiği başarılı çalışmalara ışık tutmaktadır. Rekabet şartlarının giderek arttığı günümüzde işletmenin hedef kitlesi sadece tüketiciler ile sınırlı değildir. İşletmenin çalışanları, mal ve hizmet tedarikçileri, finans kaynakları, devlet ve basın vb. etmenler de işletmenin başarısını etkilemektedir. Artık işletmeler, kurumlarının taşıdıkları toplumsal sorumluluk duygusu ile hareket ederek hedef kitleleri olan sosyal paydaşlarının gereksinimlerine yönelmiş ve bu alanda ilkeler belirlemişlerdir. Böylece işletmeler hedef kitlelerine sadece ürün ve markalarıyla mesaj göndermek yerine, yaptıkları tüm faaliyetler ile tüketici zihninde yer almaktadır. Bugün başarılı ve güçlü kuruluşların pek çoğu üstlendikleri toplumsal sorumluluk duygusu ile hareket ederek hedef kitleleriyle iletişimlerini güçlendirmektedirler. İşletmeler markalarıyla ilgili toplumsal bir amaca hizmet etmek veya bir soruna çözüm getirmek ve sonuçta karşılıklı fayda sağlamak üzere uyguladıkları kampanyaların tanıtımı neticesinde, toplumsal sorumluluklarını yerini getirerek markalarını konumlandırırlar. Hem işletmeye hem de işletmenin içinde bulunduğu topluma fayda sunan bu iletişim stratejisi, toplumsal değişim sürecini beraberinde getirmektedir. Toplumsal fayda amaçlı tanıtım kampanyaları dahilinde uygulanan reklam stratejileri neticesinde toplumda giderek artan bir bilinçlenme oluşmaktadır. Toplumsal sorumluluk duygusunun artmasıyla yaşanan bu bilinçlenme gerek kurum imajının oluşmasında gerek toplumsal sorumluluğun pazarlama stratejilerinin önemli bir unsuru olarak görülmesine neden olmaktadır. Böylece kamusal alanda devletin yeterli olamadığı durumlarda özel işletmeler devreye girerek toplumsal alanda sorunlara çözüm bulma görevini üstleneceklerdir. İşletmeler toplumsal sorumluluğu, misyonları arasında kabul ederek daha fazla kar elde edecek ve devamlılıklarını sağlayacaklardır. Toplumsal fayda amaçlı kampanyalar güçlü tanıtım etkinlikleri ile desteklendiği takdirde hem topluma hem de işletmeye karşılıklı olarak fayda sağlayacaktır. Bu bağlamda toplumsal fayda amaçlı tanıtım kampanyaları halkla ilişkiler çalışmalarına ivme kazandıran önemli bir stratejik pazarlama etkinliğidir. Halkla ilişkilerin kullandığı yöntem ve teknikler de toplumsal fayda amaçlı kampanyaların tanıtılmasında yardımcı olan önemli fonksiyonlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays modern marketing approaches, from now on, shed light on that surpetition term bring successful studies. Nowadays, when surpetition conditions are increasing day by day, object mass in not limited with consumers. Workers of press and the other factors also influence to success of enterprise. From now on enterprise by moving with that their corporations carry social responsibility sensation, has been going toward necessities of stake holders who are their object masses and have been determining principles on this field. So enterprises in place of to send message to their object mass with only their goods and brands have been taking part in consumer memory with what they make all activities. Today, most of successful and strong corporation with what they take on social responsibility sensation, by moving the have been making strong their communications with their object mass. Enterprises, in results promotion of what they applied campaigns what they serve a social object interest wit their brands or to solve a problem and in result according to prove mutually advantage, they put into place their brands by fulfing their responsibilities. To both enterprise and society where it is founding, offering advantage, this communication strategy has been bringing together social changing process. In results of what advertisement strategies are applied, including advertisement campaigns that are objected social advantage are to be formed becoming conscious increasing gradually. Living this becoming conscious by increasing social responsibility sensation is causing whitker taking shape corporations image or social responsibility comprehending as on important component of marketing strategies. So in public field situation what government can not be adequate, private enterprises will dismiss solving problems in public field by appearing. Enterprises, by accepting in their missions to social responsibility, will get more profit and prove their continuities. Campaigns what is objected social advantage in the event of supporting with strong advertisement activities both to society and to enterprise will prove advantage mutually. In this case advertisement campaigns what is objected social advantage is on important strategically marketing activity is haste- obtaining“relations with people”activities. The methods and technics that are used by people relations are also the important functions which help in advertising campaignes of social advantage.