Cumhuriyet Dönemi mizahı üzerinde değerlendirmeli bir bibliyografya çalışması
An evaluated bibliography of scolarly works on the humor in Republican Period
  1. Tez No: 125236
  2. Yazar: ESENGÜL EŞİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Bibliography, Folklore
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET“Cumhuriyet Döneminin Geleneksel Türk Mizahı Üzerinde Değerlendirmeli Bir Bibliyografya Çalışması”adlı çalışmamızda, Cumhuriyet döneminde, Türkiye'de, geleneksel Türk mizahı, mizah tipleri ve mizahla ilgili teorik bilgilerin ele alındığı çeşitli yayınlar bir araya getirilmiş, bu yayınların bazılarının değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında, mizah konusu ile ilgili genel bilgiler verilmiş; mizah türleri ve çeşitleri ile geleneksel Türk mizahının önemli isimleri, kısaca tanıtılmıştır. Mizah ve gülme kavramları ve teorileri ile ilgili olarak, çeşitli bilim adamlarının görüşlerine yer verilmiştir. l.Bölüm'de, geleneksel. Türk mizahı üzerinde, bugüne dek yapılan yayınların bibliyografyaları verilmiştir. Yayınlar;“Kitaplar”, Makaleler“, ”Tezler“, ”Süreli Yayınlar“ ve ”Nasreddin Hoca Üzerine Yapılmış Film ve Tiyatro Yapıtları“ olmak üzere, 5 ana başlıkta toplanmıştır. 2. Bölüm'de ise, künyeleri verilen bazı kitap ve makalelerin, değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirmesi yapılan eserlerin, mizah ve Türk mizahı hakkında bilgi veren önemli kaynaklar ile konuya farklı bakış açılarından baktıklarını düşündüğümüz kaynaklar olmalarına dikkat edilmiştir. ”Sonuç" bölümünde, elde edilen verilere dayanılarak, çalışmanın kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamız, bu alanda çalışmak isteyenlere, daha önce yapılmış çalışmalar ve eksik kalmış, yapılması gereken çalışmalar konusunda fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, called ''An Evaluated Bibliography of Scholarly Works on the Traditional Turkish Humor in Republican Period“, I have prepared a bibliography of the scholarly works on the traditional Turkish humor, humor types and theoretical works on the humor in Republican period, and I have also evaluated some of these works. In the introduction part of my study, general information about humor is provided. Following that, I have discussed humor as a genre and, the most important types of traditional Turkish humor are shortly introduced. As the concepts ”humor“ and ”laughter“ discussed and several scholars' ideas on these matters are also included. In the first chapter, which consists of the list of the scholarly works *on traditional Turkish humor, I have provided the bibliography. The bibliography is divided under five main titles as follows: ”Books“, ”Articles“, ”Thesis“, ”Periodicals“, ”Creative Works About Nasreddin Hodja". The second chapter consists of the evaluation of some of the books and articles selected from the bibliography. The selection is based on the following criteria: The work must provide information on the humor, understanding of humor, traditional humor and the types and heroes of traditional Turkish humor and laughter. In the conclusion, part of my study, I have evaluated the bibliography that I have prepared, the importance and the need for such bibliographies. There are many studies on humor in general, national and local heroes and figures in Turkey. One may want to see a complete set of contemporary studies on Turkish humor, humor types and humoristic figures. I hope my study helps, for future studies on the traditional Turkish humor.