Değişim fenomeni karşısında markalaşma süreci ve bu süreçte halkla ilişkilerin rolü
The Effects of change phenomenon on branding process and the role of public relations in this process
- Tez No: 125238
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
“Değişim Fenomeni Karşısında Markalaşma Süreci ve Bu Süreçte Halkla İlişkilerin Rolü”adlı yüksek lisans tezinde amaçlanan, değişim fenomeninin markaları ve markalaşma sürecini hangi yönlerde etkilediğini irdelemektir. Markalar ve markalaşma süreci incelenirken, halkla ilişkilerin bu süreçteki rolü de ortaya konmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, değişim kavramı, toplumsal değişimin tarihsel akışı, endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçiş süreci, küreselleşme ve bilgi toplumunun özellikleri üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, değişim fenomeninin, tüketici davranışları ve pazarlama anlayışlarına olan etkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Böylelikle, tüketicinin yeni satın alma ölçütleri, marka algılamaları, marka bağlılığı konularındaki düşünce ve davranış biçimleri ortaya konmuştur. Ayrıca modern pazarlamanın yeni uzantıları incelenerek, değişimin pazarlama anlayışlarını hangi yönlerde değiştirdiği incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, marka kavramı ve markanın yapısı incelenmiş, değişim fenomeni karşısında markalama stratejileri, güçlü bir marka geliştirmenin ön koşulları, halkla ilişkilerin markalaşma sürecindeki rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümün sonunda, üç boyutlu bir markanın yaratılabilmesi için halkla ilişkilerin gerekliliği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis named“The Effects Of Change Phenomenon ön Branding Process And The Role of Public Relations in This Process”, I aimed to clarify the effects of change phenomenon on brands and branding process. The thesis contains three main sections. In the first section, the concept of change is defined. Also, historical succession of social change, transition period of industrial society to knowledge society, globalisation and the characteristics of knowledge society are dealt with due to their effects on marketing and the importance in branding process in post-modern society. In the second section, the effets of change phenomenon on consumer behaviour, marketing understandings and strategies are explained. In this way, consumer's new criterions of purchasing, his changing brand perceptions, brand loyalty and changing market demand for products and services are investigated. In the last section, the concept of brand and the brand structure are examined. Besides, subjects such as new branding, positioning strategies and the importance of creating a recognizable brand are discussed in terms of the effects of change phenomenon. In this section, the ways of building a strong brand and the significant role of public relations in branding communications process are determined by the progression of post-modern consumer perceptions. At the end of this section, the necessity of public relations to create a three dimensional brand is asserted.