2000 yılında yenilenen ISO 9001 kalite yönetim sistemi şartları, rekabetçi avantajları ve bir uygulama
ISO 9001 quality management system standarts which is republished in 2000, competitive advantages and a research
- Tez No: 125240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET İlk olarak 1987'de, ilk revizyonu da 1994'de basılan ISO 9000 Kalite Yönetim Sisteminin ikinci ve son revizyonu 2000 yılının Aralık ayında yayınlanmıştır. Yeni versiyona göre ISO 9000 kalite sistem belgesi sahibi işletmeler üç yıl içersinde standartlann yeni şartlarına sistemlerini adapte etmelidirler. Bu tez, küresel pazarlarda rekabetçi avantajlar sağlayan, Toplam Kalite Yönetimine geçişte bir araç olarak nitelendirilen ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Şartlarının uygulamasına başlamayı ya da mevcut sistemini güncellemeyi düşünen işletmeler açısından aydınlatıcı ve yol göstericidir. Uygulama kısmında Denizli, Aydın ve Muğla illerinde ISO 9000 belgeli işletmelerin katıldığı bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu konuda uzman yöneticilerin görüşlerinin alındığı bir anket yardımıyla firmaların beklentileri ve belgelendirme sonrası rekabetçi kazanımları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the ISO 9000 standarts had been first published in 1987; the first revision was completed in 1994. According to the ISO 9001:2000 Quality Management Systems which was lastly revised at the end of the December, 2000; the firms which already have ISO 9000 sytem certificate have to update their systems in three years time. This thesis is helpful and useful for the companies which want to have or update their systems using ISO 9001:2000 Quality Management System Requirements accepted as a tool for Total Quality Management. In order to define the competitive advantages of ISO 9001 Quality Management System; a questionnaire has been conducted in Denizli, Aydın and Mugla. By the means of the this research, what had been hoping before certification and what was faced after working with the ISO 9001 Quality Management System Requirements are successfully figured out. 1C1JKSM.:;....??..- m I31RBUI