A Return to the myths in the works of Carol Ann Duffy, H.D. (Hilda Doolittle), Margaret Atwood, and Ayla Kutlu: Reinventing myths in twentieth century women's fiction
Carol Ann Duffy, H.D. (Hilda Doolittle), Margaret Atwood ve Ayla Kutlu'nun eserlerinde mitlere geri dönüş: Yirminci yüzyıl kadın edebiyatında mitlerin yeniden yazılması
- Tez No: 125256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Bu tez çalışmasının birinci bölümünde açıklanan Arketipçi (llkörneksel) eleştiri, Jung'un ortaya koyduğu kavramlara dayanarak edebiyat eserlerinde arketipleri ortaya çıkarmaya çalışır. Bu eleştiri yönteminin doğmasında etkili olan Sir James Frazer, edebiyat ve mitolojiyi bağdaştırmıştır. Jung'un ortaya attığı insanlığın ortak bilinç dışı teorisine göre, edebiyatta sürekli tekrarlanan arketiplerle karşılarız. Jung'un erkek-kadın ayrımının sonucu olarak, bu teorinin çerçevesi içinde kadınlar“öteki”olarak ortaya çıkarlar. Klasik mitolojiden günümüze, erkek karakterler, kadınlara üstün olarak çizilmiştir ve kadınların sesi ve gerçek deneyimleri yansıtılmamıştır. Mitlerin, kadın bakışı ile tekrar yazılması, yirminci yüzyılda kadın yazarların kullandıkları yeni bir yaklaşımı ortaya çıkarmıştır. Bu yaklaşımı geliştiren eleştirmenler, farklı terminolojiler kullanmakla birlikte, bu yaklaşımın edebiyata kadın bakış açışım ve sesini getirmekten kaynaklanan öneminin farkındadırlar. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, arketipçi eleştirinin ve özellikle Jung'un teorilerini gözden geçirip düzeltmeyi öneren Estella Lauter ve Carol Schreier Rupprecht gibi feminist eleştirmenlerin önerdiği feminist arketipçi teori irdelenmiştir. Eski mitleri yeniden yazarak, kadının sesini duyurmayı ve gerçek kadın deneyimini yansıtmayı hedefleyen feminist yazarlar, böylece erkek- egemen edebiyat geleneğini yıkmaya çalışmaktadırlar. Alicia Suskin Ostriker ve Amerikalı şair ve eleştirmen Rachel Blau DuPlessis'in kullandıkları kavram ve teoriler ışığında, mitlerin yıkılması ve yeniden yazılması konusu incelenmiştir. Kadın yazarların eserlerinde, bu anlatım tekniği, kadın tarihi ve deneyimlerindeki boşlukları doldurmak üzere kullanılmaktadır. Üçüncü bölümde, kadın yazarların eserlerinde yukarıda açıklanan anlatım tekniğinin kullanılması irdelenmiştir, ingiliz şair Carol Ann Duffy'nin şiiri“Medusa”, Amerikalı yazar Hilda Doolittle'in eseri“Eurydice”ve Kanadalı yazar Margaret Atwood'un şiir dizisi“Circe/ Mud Poems”mitolojik kadın karakterlere ses vermiştir. Türk yazar Ayla Kutlu'nun eseri Kadın Destanı ise, efsanevi Gılgamış Destanı'm bir kadın bakış açısıyla yeniden uyarlamıştır. Sonuçta, bu eserlerde kadın sesi ve tarihi yansıtılarak, onların hikayesi anlatılmıştır ve“öteki”olarak nitelendirilen ve belirli cinsiyet rolleri doğrultusunda stereotipik karakterler olarak çizilen kadın karakterler, nesne yerine özne halini alıp kadın tarihini yansıtmışlardır.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt Archetypal criticism endeavours to trace the archetypal patterns in literature and has founded its concepts on the theories and terms used by Carl Gustav Jung. James Frazer played an important role in the emergence of this approach. Jung's theories contributed to a male-female dichotomy that undervalued women and defined them as the“other.”The purpose of this study is to examine works by a selected group of twentieth-century women writers that foreground the voice and story of this“other”by rewriting traditional mythic stories. Chapter I explains the mythological approach to literature that created stereotypical female characters through patriarchy's worldview. Feminist criticism claims that there is a need to modify the theories of archetypal criticism. Critics such as Estella Lauter, Carol Schreier Rupprecht, Alicia Suskin Ostriker, and Rachel Blau DuPlessis propose a revision of Jung's theories in order to rewrite the traditional myths from women's point of view. They assert that rewriting the male- biased patriarchal myths will enable women writers to deconstruct the patriarchal domination in literature. By revising the traditional texts that construct silent and passive images of women, feminist writers enable the female characters to tell the other side of the stories. Women writers attempt to give voice to the muted“other”in order to create an alternative version of the mythic tales. Chapter II analyses a proposed feminist archetypal theory which uses its own concepts and theories for the deconstruction of accepted canonical texts. Chapter UJ focuses on the poetry of twentieth-century women writers who rewrite the ancient myths. Carol Ann Duffy's poem“Medusa,”“Eurydice”by H.D. (Hilda Doolittle), and Margaret Atwood's“Circe/ Mud Poems”reinterpret the mythic tales and provide the female characters with their own voice to tell an alternative version of the mythic accounts. The Turkish writer Ayla Kutlu rewrites the Epic of Gilgamesh by giving voice to a woman who narrates women's experiences in the Women's Epic. This thesis aims to analyse the works of contemporary women writers who reflect women's history and voice that has been neglected. Contrary to the archetypal images of women, they aim to represent real women's experience in their fiction by placing the female characters at the heart of their narrative. T