Bursa hanları (XIV,-XVI. yy)
The Caravanseraies of Bursa (XIV-XVI. century)
  1. Tez No: 125259
  2. Yazar: SERAP ELMALI YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ HÜSEYİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, Bursa'nın merkezinde yer alan 12 hanın plan ve süsleme özellikleri ayrıntılı bir şekilde tanıtılmıştır. Tüm yapılar tarih içinde bir yere oturtulmuştur.“Bali Bey Hanı”dışındaki hanların tümü iki katlıdır. Bali Bey Hanı, Bursa Harılan arasında, en azından batı cephesi üç katlı olan tek örnektir. Yapıların hepsi dört yönden revaklı bir avlu içermektedir. Revaklar her katta yer almaktadır. Revakların gerisinde hücreler vardır. Emir Hanı, Koza Hanı, Pirinç Hanı ahır mekanının da günümüze sağlam şekilde ulaştığı örneklerdir. Süsleme açısından son derece fakir olan bu yapılarda en yoğun süsleme Koz Hanı taçkapısında görülmektedir. Bursa, Osmanlılar döneminde şehiriçi hanlarının ilk örneklerinin verildiği önemli bir kenttir. Osmanlılardan önce, daha çok kentler arasında inşa edilen bu yapılar, Osmanlılarla birlikte şehir içine taşınmış ve sadece konaklama yapısı olma özelliğinden çıkıp, aynı zamanda birer ticaret yapısı hüvviyeti kazanmıştır. Bu nedenle, Bursa' da genellikle görüldüğü üzere, inşa edilen hanlar, handa ticareti yapılan maun adıyla anılmış (Pirinç Hanı, Koza Hanı, Tahıl Hanı ve Tuz Hanı gibi) ve bu adlarını günümüze kadar korumuşlardır. Siyasi ve ticari açıdan Osmanlı Devleti'nin önemli bir kenti olan Bursa'da XIV.-XV. ve XVI. yy 'da inşa edilmiş harılan bilim dünyasına ayrıntılı bir şekilde tanıttığım için mutluyum.
Özet (Çeviri)
In this study, the plans and the decoration features of twelve caravanseries which one in the centre of Bursa are introduced in detail and all of the buildings are positioned in history. Except Bali Bey all caravanseries has two floor. Bali Bey Caravansery, which has three floor at the west front of the building, is the only example in the Bursa's caravanseries. All of the buildings has a courtyard which has corridors in four ways. Behind the corridors there are rooms. Emir Hanı, Koza Ham and Pirinç Ham are the examples of caravanseries, which have an stable that arrive today without damage. These buildings are very poor in decoration; dense decoration is only seen at the portal of Koza Han. Bursa, which has the first examples of the central caravanseries that built in ottoman times, is an importance city. Before the Ottomans these buildings had been established in rural areas between the cities, Ottaman times these buildings settled in the center of the cities and they were used not only for staying for the night but olso for commerce. For this reason these caravanseries were called with the name of the good which was traded (rice, silk, cocan grain, cereals and salt) and they are still called' with the same name today. I introduceed thr caravanseries, which were built in 14th, 15th and the 16th centuries in Bursa that was the important political and commercial city of Ottoman State. Because of that F m pleased.