Klazomenai M.Ö. 4. yüzyıl Basileiası
Clazomenae 4 th century B.C. Basileia
  1. Tez No: 125258
  2. Yazar: YUSUF SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Basileia'da üç yapım evresi tespit edilmiştir. İlk evrede yapı 31,81x14,31 m. boyutlarında (455,20 m2), iki katlı bir prostash ev olarak inşa edilmiştir. Kuzeyde yer alan konut bölümünün en kuzeyinde andron ve oikos yer almaktadır. Oikosun önünde prostas, andronun önünde ise bir ön oda yer almaktadır. İkinci katta ise gynaikotis ve thalamos bulunmaktadır. Yapının güneyindeki mekanlar işlik ve depo olarak kullanılmıştır. Konut bölümü ile işlikler arasında kalan alanda ise avlu yer almaktadır. ikinci evrede, ilk evre yapısının batısına ikinci prostash evin ve giriş koridorlarının eklenmesi ile birlikte yapının toplam alanı 1101,lm2'ye (35x yaklaşık 31,46 m.) ulaşmıştır. İkinci evreyle birlikte yapının andronitis ve gynaikonitis bölümleri kesin sınırlarla birbirinden ayrılmıştır, ikinci evrede eklenen ve tek katlı inşa edilen prostash evin kuzey bölümünde ana andron odası ile servis odlaları yer almaktadır. Üçüncü evrede batı tarafa eklenmek istenen yeni bölümün ise tam olarak bitirilememiştir. Üçüncü evrede eklenmek istenen bölümünün yaklaşık 18,37x35 m. boyutlarında (642,95 m2) olduğu anlaşılmaktadır. Bu bölümde bitirilip kullamlsaydı BasUeia 35xyaklaşık 49 m. boyutlarında (1715 m2) bir yapı kompleksi haline gelecekti. Antik yazarlardan Aineias Taktikos, satrap ayaklanmaları döneminde (M.ö. 366-356 yıllarında) Klazomenaili Python' un kenti hile ile ele geçirdiğini anlatmaktadır. M.ö. IV. yüzyılın ikinci çeyreğinde, yerleşmede Hippodamik tarzda düzenlenmiş, eşitlikçi bir düzen görülmektedir. HBT sektöründe ele geçen ve Hellenistik dönemde yaygılaşacak olan basileia tipi yapıların öncülerinden biri olan yapı muhtemelen Aineias Taktikos'un sözünü ettiği tyran Python' a ait olmalıdır. BasUeia tarafından kullanılan kuyularda ve prostasda ele geçen in-sitü seramik buluntuların M.ö. 375-350 yıllarına ait olması, yapının tyran Python'a ait olduğunu göstermektedir. 81
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three different construction phases are determined for the Basilea. In the first phase a two storeyed prostas house with dimensions of 31,81x14,31 m. (455,20 m2) has been constructed. The residencial part located at north was consisting of the andron and the oikos on the northernmost. Prostas was infront of the oikos while the front room was located infront of the andron. The gynaikotis and the thalamos were on the second storey. The rooms at the south were used as workshops and storage spaces. The courtyard was located between the residencial area and the workshops. In the second phase another prostas house and the entrance corridors were added to the western part of the structure of the first phase and the area covered by the building reached to 1101,1 m2 (35x31,46). The andronitis and the gynaikonitis of the second phase building, were divided from eachother with a certain border. The prostas house which was constructed in the second phase was one storeyed and the main andron and the service rooms were located at the northern part In the third phase a new section has been attempted to build, however not completed. This new section was covering an area with dimensions of 18,37x35 m.(642,95 m2). If it has ever been completed, Basilea would be a structure with dimensions of 35x49 m., covering an area of 1715 m2. The ancient author Aineias Taktikos states that during the Satrapy Revolt around 366-356 B.C., Clazomenae was captured by Python-who was a citizen of the city, by ruse. The archeological evidences indicate that, the city was arranged, based on the Hippodamic plan in the second quarter of the IV. Century B.C. The Basilea discovered at HBT sector is obviously in contradiction with this concept. Consequently we may claim that the colossal structure discovered at HBT sector should have belonged to the invader Python, whose name was mentioned by Aineias Taktikos. This structure should be one of the first examples of basilea, which has became prevalent during the Hellenistic period. The pottery sherds found insitu in the wells and the prostas belonged to the basilea, are dated to 375-350 B.C. and submits that the basilea has belonged to Python. 82