Yerel yönetimlerde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
Implementation of total quality management in local governments
- Tez No: 125272
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ill ÖZET YEREL YÖNETİMLERDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Abdullah ÇALIŞKAN Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Azim ÖZTÜRK Haziran-2002,196 sayfa Toplam Kalite Yönetimi (TKY), hataları ortaya çıkmadan önlemeye çalışan, sürekli iyileştirme çabası içinde olan ve kullanıcıların tatminini temel amaç edinen bir yaklaşım olarak kendini kabul ettirmiştir. Bu yaklaşım, önceleri sadece imalat sektöründe uygulanmış, daha sonraları hizmet sektöründe de yaygınlaşmaya başlamıştır. Kamu sektöründe uygulanması ise oldukça yenidir. TKY'nin kamu sektöründe uygulanmasına genelde yerel yönetimler özelde de belediyeler öncülük etmişlerdir. Buradan hareketle optimum büyüklük, yetişmiş kalifiye eleman, yenilikleri uygulamada beceri ve cesaret ile pilot birim olma özelliğinden dolayı Türkiye'de de toplam kalite yönetiminin kamu sektöründe uygulanması açısından en uygun birimlerin belediyeler olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, kalite, kalite kontrol ve çağdaş bir yönetim anlayışı olan TKY kavramları tanıtılmış ve TKY'nin özellikleri ve temel öğeleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca yerel yönetimler ve TKY'nin belediyelerde uygunabilirliği konusu incelenmeştir. Anahtar Kelimeler : Kalite, Kalite Kontrol, Toplam Kalite Yönetimi, Yerel Yönetimler, Toplam Kalite Yönetiminin Belediyelerde uygulanabilirliği.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A THESIS ON THE IMPLEMENTATION OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN LOCAL GOVERNMENTS Abdullah ÇALIŞKAN Master Thesis, Business Department Supervisor : Associated Prof.Dr.Azim ÖZTÜRK June-2002,196 pages Total Quality Management (TQM) is an approach, which prevents errors well before they are arisen, continually improves the system and foresees the customer satisfaction as its main goal. TQM approach is first used in manufacturing industry, and then adapted in other industries. Recently, it has found application in the public sector. The implementation of TQM in the public sector first started in local governments particularly in municipalities. Since optimality of scale, qualification of personnel, adaptation of innovation are very important in the application phase of TQM, the municipalities are considered the most appropriate institutions for its implementation. In this thesis, quality, quality control and TQM which is a contemporary management issue have been introduced and the characteristics and the main elements of TQM have also been considered. Furthermore, local governments and applicability of TQM in municipalities have also been considered. Keywords : Quality, Quality Control, Total Quality Management, Local Governments, The Implementation of TQM in Local Governments.