Yerel yönetimlerde toplam kalite yönetimi (Pendik Belediye örneği)
Total quality management in local goverment (Example of Pendik Municipality)
  1. Tez No: 273162
  2. Yazar: MELEK COŞĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşen dünyada sosyo-ekonomik ve siyasal değişimler yaşanmakta ve bu değişim devlet- toplum ilişkilerine yön vermektedir. Yurttaşların kamu hizmetlerinden beklentileri artmakta ve kamu yönetiminin daha verimli ve etkin hizmet vermesi için nedenler ortaya çıkmaktadır. Daha etkin ve verimli yönetim modelleri arayışları geçmişten günümüze kadar süren bir olgudur. Özel sektörde uygulanan TKY'nin Kamu sektörüne uygulanabilirliği halen tartışılan bir konudur. Bu tezin amacı, yerel yönetimlerde uygulanmaya çalışılan TKY yaklaşımını incelemektir.Araştırmanın temel problemi, Toplam Kalite yönetiminin yerel yönetimlerde özellikle belediyelerde nasıl uygulandığı üzerine kurgulanmıştır. Bu çerçevede yerel yönetimlerde toplam kalite yönetimi ilkeleri uygulamaları araştırılarak değerlendirilmiştir.Birinci bölümde sürekli bir gelişim aracı olarak kullanılan toplam kalite yönetiminin kavramsal çerçevesi oluşturulmuş, ikinci bölümde kamu yönetiminde uygulanması, aşamaları ve karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde yerel yönetimlerden bahsedilerek belediyelerin toplam kaliteye geçiş safhası ve gereken şartlardan bahsedilmiş, son bölümde ise toplam kalite yönetimi uygulayan belediyelerden bahsedilerek toplam kalite yönetimi ilkelerini ne derece uyguladıkları saptanmaya çalışılmıştır.Yapılan araştırma sonucunda yerel yönetimlerde toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulanması olması gereken düzeyde değildir. Yönetimin beş yılda bir seçildiği, siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı toplam kalite yönetimini uygulamak oldukça zor bir iştir.
Özet (Çeviri)
In the globalised world, many social and political changes have been happening and all of them shape the state-society relationship in different ways. The expectation of citizens regarding `Public Services? is increasing and many reasons come up for a better and more efficient public service. The pursuit of more effective and productive management styles is a continuing case from past to present. `The area of feasibility of the `Total Quality Management?(TQM) into public sector (as in the private sector )is still an argument.The basic question of the research is how the ? Total Quality Management? is applied in local managements- especially municipalities. In this frame, the principles of ? Total Quality Management? is evaluated after research.The content of chapters are:First Chapter: Conceptual frame of ?Total Quality Management?,Second Chapter: Application, Phases and Problems of ?Total Quality Management?,Third Chapter: The `Process of Transition? and ` Conditions of Transition? in municipalities,Fourth Chapter: The extent of `Application of Total Quality Management? in municipalities.In conclusion, the application are in the idel level because of political and economical reasons.