Baki ve Nef'i divanlarında övgü
Praise in baki and Nef'i Divans
- Tez No: 125274
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
II ÖZET BÂKİ VE NEF'İ DİVÂNLARINDA ÖVGÜ Mesut GÜN Yüksek Lisans Tezi, Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mine MENGİ Eylül 2002, 215 Sayfa Bu çalışmada“Fahriye, Tefahhür, Medhiyye, Temeddüh”kavramlarına sözlüklerde hangi anlamlar verildiği açıklanmış, ardından“Baki ve Nefî Divânları'nda Övgü”konusuna yer verilmiştir. Araştırmada Sabahattin KÜÇÜK'ün Baki Divânı ile Metin AKKUŞ'un Nefî Divânı adlı çalışmaları esas alınmıştır. Tezin ana bölümünde Baki ve Nefî Divânları'nda kendisine övgü şiiri sunulanlar:“Din büyüğü, padişah, vezir-i âzam, şeyhülislam”başlıkları altında incelenmiş ve bu kişiler ile gruplar arasında da karşılaştırma yapılmıştır. Daha sonra şairlerin kendilerini övdükleri şiirler nazım şekilleri başlığı altında (kaside, gazel, terci -î bend vb.) şeklinde incelenip karşılaştırılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise şairler, yaşadığı çağ ve kişilikleri; divânlar ise övülen gruplar ve nazım şekilleri bakımından karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Baki Divânı, Nefî Divânı, Övgü, Övünme
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Praise in Baki and Nefi Divans Mesut GÜN Master Theses, Turkish Language and Literature Advisor: Prof. Dr. Mine MENGİ September 2002, 215 Pages In this study, which meanings have been given to the concepts of“Fahriye”,“Tefahhür”,“Medhiyye”and“Temeddüh”in the dictionaries were focused on. Then, Praise in Baki and Nef Î Divans was investigated. Sabahattin KÜÇÜK' s study on Baki Divan and Metin AKKUŞ's study on Nef î Divan were considered as the basis of this particular study. In the main section of the theses, those being praised via poems in Baki and Nef î Divans were examined under the headlines of Turkish Sultan, Seniors of Religion, Grand Vizier, Sheikhulislam, and these persons and groups were compared. Later, the poems praising the poets themselves were studied and compared under the headlines of oriental folksong forms such as Qasida, lyric poem and terci-i bend, efc. In the conclusion section, the poets were compared according to their personalities and the era they lived in. besides, the groups praised and the oriental folksong forms were considered while the divans were being compared. Key words : Baki Divan, Nef î Divan, Praise, Being Praised.