Umran Nazif Yiğiter'in öykücülüğü
Umran Nazif Yiğiter's narration
- Tez No: 125327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET ÜMRAN NAZİF YİĞİTER'İN ÖYKÜCÜLÜĞÜ Gökhan AKİNBÎNGÖL Yüksek Lisans Tezi, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr Mustafa APAYDIN Yıl: Şubat 2002,Vffl +118 sayfa Bu çalışmada Ümran Nazif Yiğiter'in hikâyeleri incelenmiş; böylece yazarın hikâyeciliğinin özellikleri tespit edilmiştir. Çalışmamız Ümran Nazif in hayatı, edebi görüşleri ve hikâyeleri ile başlamaktadır. Daha sonra hikâyelerin incelenmesiyle çalışmamız sürmektedir. Hikâyeler incelenirken kullanılan biçimler ele alınmış, daha sonra hikâyelerde kişiler, mekân, zaman, üslup, ve içerik incelenmiş ve ortaya konulmuştur. Hikayelerdeki teknikler çeşitli alt başlıklara ayrılmıştır. Mekân, zaman, dil ve üslûp özellikleri de alt başlıkla hâlinde gruplandırılarak sunulmuştur. Kişilerin oluşumuyla ilgili bilgiler verildikten sonra çeşitli başlıklar hâlinde kişi kadrosu tanıtılmıştır. Konular da toplumsal ve bireysel olarak iki başlık hâlinde incelenmiştir. Dil ve üslûp konusunda, kullanılan dil, kelimelerin türleri, şive taklidi kelimeler, tasvirler,benzetmeler gibi özelliklerin yanında yazarın üslûp özelliği değerlendirilmiştir. Konular da iki başlık altında incelenmiş, yargılarla zenginleştirilmiştir. Bu çalışmada yeterince tanınmayan Ümran Nazif in hikâyeciliğini gün ışığına çıkararak hikâyelerinin tanıtılması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler; Ümran Nazif Yiğiter, Yiğiter, Türk Edebiyatı, Türk Öykücülüğü, Anlatı,
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT ÜMRAN NAZİF Yİ?İTER'S NARRATION Gökhan AKINBİNGÖL Master Thesis, Turkish Language and Literature Department Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Mustafa APAYDIN Year: February 2002, VIII+ 118 pages In this study Ümran Nazif Yiğiter's stories are discussed; therefore the author's narration features are determined. The paper starts wiht a biography of Ümran Nazif, his literary views and some of his stories. Then the paper continves to examine his stories. The narratian technique employed by the author is discussed and then the characters, the place, time, the language and style and the details of the plot are discussed. The techniques in the stories are subtitled under various headings. The place, time and the language and style are also discussed under various subtitles. After the information concerning the making of characters is given the cast is introduced under various headings. The plots are, too, discussed under two headings: -individual -Social On the subject of the language and style, the language used, kind of words, imitative dialectal words, descriptions, metaphor and simile are discussed besides the author's stylistic aspect. The plots are, too, examined under two headings, and enhanced by comments.