Karma tamsayılı doğrusal programlama ve bir uygulama denemesi
Mixed integer lineer programming and an application
  1. Tez No: 125363
  2. Yazar: FATMA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KARMA TAMSAYIO DOĞRUSAL PROGRAMLAMA ve BİR UYGULAMA DENEMESİ Fatma TURAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2002 Danışman: Yrd.Doc.Dr.Mahmııt ATLAS Bu çalışmanın ilk bölümünde, doğrusal programlama ve tamsayılı doğrusal programlama tanımlanmıştır. Tamsayılı doğrusal programlama modellerinden bütünüyle tamsayılı doğrusal programlama, sıfir-bir tamsayılı doğrusal programlama ve karma tamsayılı doğrusal programlama teorik olarak incelenmiştir. İkinci bolümde tamsayılı doğrusal programlama çözüm tekniklerinden kesme düzlemi tekniği ve dal- sınır tekniği anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde, bir üretim tesisi için karma tamsayılı doğrusal programlama modeli kurularak, QSB+ paket programında dal-sınır tekniğine göre çözüm yapılmıştır. Kağıt ve ambalaj üretiminde kullanılan hammaddelerin optimal bileşimi ile maksimum kan sağlayacak üretim miktarı bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT In the first section of this study, pure linear programming, 0-1 linear programming and mixed integer linear programming is theoretically examined after describing linear programming and integer linear programming. At the following section, the cutting plane methods and branch and bound methods are explained. At the last section a model of mixed integer linear programming is built for application in a manufacturing plant. Model is solved by QSB+ software that used branch and boud methods. The problem explained the optimal combination of row materials that used in paper-package production and the production quantity that provide the maximum profit