Türk vergi sisteminde belgelerin önemi, belgelere uygulanan cezalar ve belge düzeninin sağlanması için alınabilecek önlemler
Importance of documentation in Turkish tax system, fines for misdocumantation and cotion to be taken to ensure documentation order
- Tez No: 125364
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK VERGİ SİSTEMİNDE BELGELERİN ÖNEMİ, BELGELERE UYGULANAN CEZALAR VE BELGE DÜZENİNİN SAĞLANMASI İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER Dilaver AYKANAT Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman : Prof. Dr. Fethi HEPER Beyan esasına dayanan Türk Vergi Sisteminin temel dayanağını yasal belgeler oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak vergilendirilecek gelirlerin düzenli ve doğru bir şekilde beyan edilmesi belge düzeninin yerleşmesiyle sağlanabilecektir. Türk Vergi Sisteminde belgelerin önemi nedeniyle vergi yasalarında ve idari metinlerde belgelerle ilgili olarak ayrıntılı düzenlemelere yer verilmiştir. Vergi yasalarında ayrıca belge düzenine uyulmaması halinde yaptırımlar öngörülmüştür. Ancak belgelerle ilgili tüm düzenlemelere rağmen mal ve hizmet hareketlerinin belge düzenine bağlanması sağlanamamıştır. Belge düzeninin sağlanamamasına, vergi yasalarındaki ve idari metinlerdeki uygulamayı olumsuz etkileyen düzenlemelerin mevcudiyeti, vergi idaresinin ekonomik hareketleri yeterince denetleyememesi ve toplumda vergi bilincinin yerleşmemiş olması gibi nedenlerin etkili olduğu söylenebilir. Adil bir vergilendirmenin gerçekleştirilebilmesi amacıyla, vergi matrahlarının tam olarak kavranması, ancak belge düzeninin sağlanmasıyla mümkün olabilecektir. Bu nedenle Türk Vergi Sisteminde vergilendirmeye esas teşkil eden belge düzeninin sağlanabilmesine yönelik önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT IMPORTANCE OF DOCUMENTATION IN TURKISH TAX SYSTEM, FINES FOR MISDOCUMENTATION AND CAUTIONS TO BE TAKEN TO ENSURE DOCUMENTATION ORDER Dilaver AYKANAT Department of Finance Anadolu University, Institute of Social Sciences, November 2002 Advisor: Prof. Dr. Fethi HEPER Legal documents are the basis of Turkish tax system, which depends on declaration system. Therefore, declaration of taxable income correctly and regularly can be achieved by ensuring documentation order. Due to the importance of legal documents in the tax literature of Turkey, detailed regulations can be seen in tax laws and administrational statements. Breaking documentation rules results in penalties according to tax laws. However, despite all regulations on documentation, not all flow of goods and services are well documented. Failure to secure a working documentation system can be said to result from existence of negative items in tax laws and administrative statements, inability of tax authorities to inspect economic activities thoroughly and lack of consciousness about taxing in the society. In order to realize a decent tax system, it is necessary to reach complete tax assessment, which is only possible through complete documentation. Therefore, cautions to secure documentation for tax assessment must be taken in Turkey.