Kar payı dağıtım kararlarının hisse senedi fiyatlarına etkisi ve bu etkinin İMKB'nda araştırılması
The Effect of dividends on stock prices and research of it at Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 125362
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ KAR PAYI DAĞITIM KARARLARININ HİSSE SENEDİ FİYATLARINA ETKİSİ VE BU ETJONmtMKBINJQA-ABASTJCIUIJklASI Hasan Aydın OKUYAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman: Pröft Er. Semilr Büker \ Hisse senetlerinin fiyatlarını etkilediği kabul edilen, rasyonel ve rasyonel olmayan pek çok değişken bulunmaktadır. Bu değişkenlerin, hisse senedi fiyatlarını etkileme oranlan birbirlerinden farklıdır. Bu çalışmada, söz konusu değişkenlerden biri olan kâr payının hisse senedi fiyatlarını etkileyip etkilemediği, bir etkilenme söz konusu ise bu etkinin düzeyi konu edilmiştir. Bu amaçla yıllar itibariyle, çalışmada belirtilen varsayımlara uygun olarak her bir hisse senedinin dağıttığı kâr paylan ortaya konmuş ve kâr payı dağıtımının yapıldığı dönemde, hisse senedinin fiyatında meydana gelen fiyat değişimiyle karşılaştırılmıştır. Kâr payı dağıtımının yapıldığı dönemde, meydana gelen fiyat değişimlerinde kâr payının etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, 1999 ve 2000 yıllarında bir ilişki olmadığı ortaya konmuş, 2001 yılında ise anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Ancak 2001 yılında rastlanan ilişkinin oldukça zayıf olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, kâr payı dağıtımının hisse senedi fiyattan üzerinde etkili olmadığını Me^ ÎMKB'nda Milter - Moiiigliani!nkL gömüşlerinin kısmen geçerli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT THE EFFECT OF DIVIDENDS ON STOCK PRICES AND RESEARCH OF IT AT ISTANBUL STOCK EXCHANGE Hasan Aydın OKUYAN Department of Management Anadolu University Institute of Social Sciences, November 2002 Counselor: Prof. Dr. Semih Büker There are numerous rational and non- rational variables that affect the stock prices. The effects of these variables on the stock prices differ from one another. In this study the possible effect of the dividends on the stock prices and the level of this effect is examined. In relation to the assumptions in the study, the dividends of each stock is given and this is then compared to the prices changes of stocks before and after the distribution of the dividend. The possible effect on the stock prices is analyzed during the distribution of the dividends. After complying and thoroughly analyzing the data, conclusion is there is no relationship between the distribution of dividents and stock prices in the 1999 - 2001 period. To be more specific, in the 1999 and 2000 period there was no relationship, however the data for 2001 was inconclusive. On the other hand, the relationship in the year 2001 is rather insignificant. The results show that the distribution of dividends has no effect on stock prices and that the Miller - Modigliani model is partially valid in the Istanbul Stock Exchange.