Sigorta şirketlerinde mali yeterliliğin denetiminde kullanılan oran analizi yöntemi ve bir sigorta şirketinde uygulama
Rate analysis method used to inspec financial competency of insurance campanies: A case study in an insurance campany
- Tez No: 125365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SİGORTA ŞİRKETLERİNDE MALİ YETERLİLİĞİN DENETİMİNDE KULANILAN ORAN ANALİZİ YÖNTEMİ VE BİR SİGORTA ŞİRKETİNDE UYGULAMA Zekeriya KANASLAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan BAKIR Türkiye'de sigortacılık sektöründe 1980'li yılların sonlarından itibaren serbest rekabete geçilmiş bununla beraber sigorta şirketlerinin ödeme gücünü kaybetmesi olasılığı artmıştır. Bu gelişmeler sigortacılık sektöründe mali yeterliliğin ölçümlenmesi ve kamu otoritesinin yapmış olduğu denetimin önem kazanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, sigortacılık hakkında genel bilgiler verilerek sigortacılıkta denetim ve mali yeterlilikten bahsedilmiş, mali yeterlilik ve mali yeterliliğin ölçümlenmesinde kullanılan yöntemler üzerinde durulmuş ve ülkemizde sigorta denetleme kurulunun da uygulamakta olduğu finansal oranlar kullanılarak mali yeterlilik ölçülmeye çalışılmıştır. Sigorta şirketlerinin temel mali tabloları bazı farklılıklar gösterdiğinden, temel mali tablolara da değinilmiştir. Mali yeterliliğin ölçümlenmesinde finansal oranlardan likidite oranlan, finansal yapı oranları, kârlılık oranları, prim tahsilatı ve ariyere oranlan, hasar tazmin oranları, konservasyon oranlan ve yatırımlara ilişkin oranlar kullanılmıştır. Çalışmada, ülkemizde hayat dışı branşta faaliyet gösteren bir sigorta şirketinin 1999, 2000 ve 2001 yıllarına ait temel mali tablolarındaki veriler esas alınarak finansal oranlara uygulanmış ve yıllık değişimler dikkate alınarak finansal oran analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Along with the shift to free trade in insurance sector in Turkey beginning from 1980s, the possibility of insurance companies' losing payment capability has increased. This has led to measurement of financial sufficiency in the insurance sector and has increased the importance of public authority's audit. In this study, general information on insurance has been provided, audit in insurance and financial sufficiency have been mentioned, methods used to calculate the financial sufficiency have been probed, and, using the financial ratios currently used by Financial Audit Council in our country, financial sufficiency has been measured. Basic financial tables have also been focused over as the basic financial tables of the insurance companies vary to some extent. In the measurement of the financial sufficiency, among the financial ratios; liquidity ratios, financial structure ratios, profitability ratios, premium collection and back profit ratios, damage indemnification ratios, conservation ratios and ratios relevant to investments have been used. In the study, the data covering 1999, 2000 and 2001 of the basic financial tables of an insurance company operating in non-life field have been applied on ratios, and taking into account the annual change, financial analysis has been conducted.