İl özel idarelerinin finansman yapısı ve Afyon örneği
Financial structure of provincial special administrations and the case study of Afyon
- Tez No: 125366
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ OZETT İL Ö2EL İDARELERİNİN FİNANSMAN YAPISI VE AFYON ÖRNEĞİ Mustafa UYANIK İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mart 2002 Danışman: Prof.Dr.Rıza AŞIKOGLU Ü özel idareleri Osmanlı Devletinden günümüze intikal eden batılı anlamdaki ilk mahalli idare uygulamasıdır. Ü sistemi içinde yer alan bu idareler, herhangi bir il kurulduğu zaman, başka bir işleme gerek kalmaksızın kurulmuş olur. İl özel idaresi karar organı il genel meclisidir. İl genel meclisi yürütme organı olan il daimi encümenini seçer. Hem il özel idaresinin hem de il daimi encümeninin başkam validir. Ü özel idarelerinin mevcut durumu incelendiği zaman şu görülmektedir. Merkezi yönetimle bu idarelerin görevleri iç içe girmiştir. Bu idarelerin merkezi yönetimin bir şubesi haline geldiği iddia edilebilir. İl özel idarelerinin önemli sorunları şunlardır: (i) görevlerinin belirsizliği, (ii) ağır bir idari vesayetin varlığı, (iii) gelir kaynaklarının yetersizliği. Afyon Ü Özel İdaresi vaka çalışmasından elde ettiğimiz bulgulara dayalı olarak şu söylenebilir: İl özel idareleri yönetiminde demokratik değerlerin geliştirilmesi ve görevlerini yerine getirmeleri için yeterli kaynağa kavuşturulmaları sonucunda, gerçek bir mahalli idare niteliğini kazanmaları, sorunların çözümünde esas unsur olacaktır. ^k j£.MrtAS¥0*
Özet (Çeviri)
Ill ABSRACT FINANCIAL STRUCTURE OF PROVINCIAL SPECIAL ADMINISTRATIONS AND THE CASE STUDY OF AFYON Mustafa UYANIK Department Of Management Afyon Kocatepe University, The Insitute Of Social Sciences March, 2002 Adviser: Prof.Dr.Riza AŞIKO?LU Special provincial administrations, which were inherited from the Ottoman Empire, are the first example of local governments which comply with the western standards. A special provincial administration is established simulatenously when a province is established. Special provincial administration is governed by a council which is the legislative body of the administration. The provincial council elects a standing committee which is the executive body of the administration. Both provicial council and standing committee are chaired by the governor. When the present situation of special provincial administrations is examined, it is seen that there is an overlapping between the duties of these administrations and the central government. It could be suggested that these administrations have become an agent of the central government. The emerging proplems of special provincial administrations are that (i) there are uncertainities İn assigned duties of these administrations, (ii) these administrations are under tutelage by the central government, (iii) they have insufficient revenues. Based on the findings of the case study of Afyon special provincial administration, it could be suggested that these aciministrations should have sufficient revenue sources to carry out their duties. It could be suggested that democratic values should be enhanced in the management of these administrations. All these will make special provincial administrations a real local administration.