Anarşizm teorisi ve öncüleri
Anarchism; Teory and founder
- Tez No: 125375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
n ÖZET Oltaya konulan bu çalışma ile, genel sosyalist akım içinde yer almasına rağmen bir çok noktada liberal bir eğilim gösteren anarşizmin teorik içeriği tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylece politik ve felsefi bir düşünce akımı olan anarşizm hakkında, bu akımı oluşturan Proudhon, Bakunin ve Kropotkin'in eserlerinden yararlanılarak genel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Oluşturulan bu genel teorik çerçeve kendi içinde özgürlük, eşitlik, adalet, otorite, federalizm, sosyalizm gibi anarşizmin temel kavramlarının da tanımlamalarını içermektedir. Bu tanımlamalar anarşist teorinin temel taşları olmalarının yanında anarşistlerin diğer toplum teorilerine yönelttikleri eleştirilerin de çıkış noktasıdırlar. Şüphesiz anarşizm hakkındaki genel bir teorik tespit, sosyal bilimler içinde yer alan diğer toplum teorilerinin değerlendirilmesinde faydalı olacakta', özellikle Marksist sosyoloji teorilerinin ve postmodern çalışmaların incelenmesinde anarşist teorinin bilinmesi, bu akımların tarihsel ve teorik gelişiminin aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Although anarchism is generally included in the socialist movement having a liberal tendency, the specification of its fhoretica! content remained fer from being completely ciarified.This study examines anarchism as a political and philosophical mode of thought A general framework is aimed to be attained based on the works of Proudhon, Bakunin and Kropotkin, who intiated mis mode of thinking and analysis. This general theoretical frame consists of the definitions of such basic concepts as freedom, equality, justice, authority, federalism and socialism as well. These definitions are the basic tenets of the anarchist theory and are also the departure points of ciriticisms of anarchists towards other social theories. Undoubtedly, a general theoretical definition of anarchism would be useful for the evaluation of other social theories within the social sciences. Especially, in the study of Marxist sociological theories and post-modern works, the knowledge of the anarchist theories would shed light on the historical and theoretical foundations and practical processes of the so called theories or trends.