Çağdaş liberal siyaset felsefesinde adalet sorunu: Rawls, Hayek, Nozick örneği
The justice question on contemporary liberal political philosophy: Rawls, Hayek, Nozick example
  1. Tez No: 220374
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN EMRE BAĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çağdaş liberal siyaset felsefesinde adalet çözümlemeleri üzerine kaleme alınmış bu tez son dönemde ön plana çıkmış üç düşünürü, Rawls, Hayek, Nozick'i tartışma merkezine alır. Ama genel bir soruşturmaya geçmeden önce adaletin doğası özelinde bir dizi ayrım dile getirilir. Adalet önce özcü ve biçimsel olarak ikiye ayrılır. Daha sonra bu ayrım her bir adalet türünün kavramsal sınırları içinde açılır. Tüm bu sınıflamalar ile ulaşılmak istenen sonuç ise hem adalet, hem de liberal adalet ile ilgili aydınlatıcı ip uçlarıdır. Rawls'ın adalet teorisi üzerine bir dizi eleştiri temellendirilmeye çalışılmıştır. Adalet teorisinin Kantçı ve faydacı kökleri teorinin evrensellik iddiasını zayıflatmakta ve adaletin gerçekleştirilebilirliğine olan inancı da azaltmaktadır. Yine benzeri şekilde doğa durumu ve sözleşme durumu üzerine inşa edilmiş teorinin hem özgür iradeye güvenmesi, hem de ayrıntılı kural ve istisnalar ile bu güveni denetlemesi oldukça çelişkilidir. Teorinin kavramsal tutarlığına gölge düşüren çok sayıda ayrıntının gölgesinde bir diğer dikkat çekici sorun da adaletin Rawls'ça oldukça muhafazakar bir tonda kurgulanmasında yatar. Rawls bilgisizlik peçesi altında bilinçsiz insanların adaleti yarattıklarını savlarken farkında olmayarak modern dünyanın sorunlu toplumsal zemini kendisine konu almıştır. Sonuç olarak Rawls'ın bizlere adalet sorunu şeklinde tercüme ettiği modern meşruluk krizinin düşünürün ortaya koyduğu kısıtlar çerçevesinde çözülemeyeceği iddiası tanıtlanmaya çalışılmıştır. Hayek'de aklın sınırlarına atıfta bulunan, pratik bilgiyi teorik bilgiden üstün tutan ve nihayetinde değer yanlı genel teoriyi ülküselleştiren epistemolojik bir duruş vardır. Bu duruş sosyal adalet eleştirisi ve kendiliğinden düzenin rasyonel bir alternatif olarak savunulması görüşleri için bağlayıcı kuramsal zemini oluşturur. Özellikle pratik bilgi-teorik bilgi ayrımı merkezi planlama ve sosyal adalet eleştirisinde belirleyici bir ağırlığa sahiptir. İlgili bölümde piyasanın yerel bilgiyi işleyerek benzersiz bir üstünlüğe eriştiğine dair Hayekçi tavır eleştirilmiştir. Ayrıca ?adalet ilkeleri aşılamaz önermesi? ile ?aşılırsa devletin müdahaleci kapsayıcılığında sonuç zorunlu olarak totaliter olur? önermesi benzeri şekilde eleştiri konusu yapılmıştır. Sonuçta ise liberal devlet adına demokratik devletin denetlenmesi isteğinin eşitsizlikleri gizleyen muhafazakar bir komploya karşılık geldiği iddiası dile getirilmiştir. PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com Nozick kavramlaştırmasının temel iddiası yeni sağı besleyen adalet anlayışı ve politik toplumu ekonomi toplumuna indirgeyen kuramı ile Nozick'i Hobbesçu bir etik politik paradigma içinde değerlendirmektedir. Yazar, buna ek olarak bu çalışmada Nozick'in hala neden değerli olduğunu ve anarşizmin unutulan zenginliğini de ortaya koymaya çalışmıştır. İnşa edilen kavramsal zemin, Nozick düşüncesinde belirginleşen anarşizm-liberalizm gerilimi, etik-politika gerilimi ve anarşizm-realizm geriliminin bir noktadan sonra Nozick'in anarşist perspektiften mahkum edilmesine de yol açacak ve özel olarak liberal gelenek içindeki bölünmeyi karakterize eden bir sonucun çerçevesini işaret etmiştir. Sonuç olarak şirket-devlet nosyonu aynasında kodlanacak tartışma liberal öğretide özgürlüğün ve adaletinin sınırlarına yönelik bir soruşturmayı anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written on justice analysis in political philosophy and focuses on three thinkers, who have loomed large recently: Rawls, Hayek and Nozick. Before a comprehensive investigation, a series of differentiations are denoted intrinsically on the nature of justice. First of all, justice is divided into two segments as essential and formal. Then, this differentiation is released in the logical boundaries of conceptions related to each justice kind. The conclusion that is meant to be reached by all these classifications is the informative hints for both justice in general and liberal justice. In the first section, efforts will be paid to find a series of critiques on Rawls?s ?a theory of justice?. Kantian and pragmatic roots of the justice theory weaken the universality claim of this theory and decrease the level of belief for achievability of justice. Again, it is quite contradictory that this theory, which is built on the state of nature and the state of contract, both relies on free will and controls this reliance with detailed rules and exceptions. Another point of attention under the shadow of a series of details that impair conceptual coherence of the theory lies in the problem that justice is edited at a quite conservative tone by Rawls. The theorist argues that unconscious people create justice under the veil of the lack of knowledge, and he unknowingly took problematic societal grounds of the modern world as his subject. As a result, we shall try to show that modern legitimacy crisis that Rawls translates as a problem of justice cannot be resolved within the limitations that the theorist argues. In Hayek, there is an epistemological standing idealizing the general theory which favors practical knowledge over theoretical one and value in conclusion, which refers to the restrictions of the mind. This standing point establishes a binding institutional ground for the views which are required to be defended as a social justice critics and a rational alternative to the regime spontaneously. Especially the distinction between practical and theoretical knowledge has a characteristic weight on the critics of central planning and social justice. In the related section, Hayekian attitude regarding the market reaching to a unique superiority by processing the local data will be criticized. In addition, the proposition of ?justice principles can not be overcome? PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com and, the proposition of ?if it is overcome the result will be necessarily totalitarian at the preventive covering of the state? will be a subject for criticizing. Consequently, it will be argued that the desire of supervising of democratic state in the name of liberal state means a conservative conspiracy hiding the inequalities. Basic claim of this study assesses Nozick in a Hobbesian ethic-political paradigm with his theory which decreases political society to economic society on the basis of justice understanding which is nurturing the new right. In addition, author will attempt to display why Nozick is still valued and forgotten richness of anarchism. Conceptual ground which we will try to construct will cause condemnation of anarchism-liberalism tension, ethic-political tension and anarchismrealism tension shaped in Nozick?s thinking through Nozick?s anarchist perspective after a certain point, and to summarize, it will indicate the framework of a consequence which characterizes a division within liberal tradition. As a result, the discussion which will be coded on the mirror of company-state notion will express an investigation directed towards limits of freedom and justice. PDF created