İslam Aile Hukukunda akraba evliliği
In Islamic Family Law marriage between close relatives
  1. Tez No: 125377
  2. Yazar: REMZİ BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İslâm hukukunda akraba evliliği, incelenmiştir. Güncel bir konu olması dolayısıyla Akraba Evliliği gerek yazalı gerekse görsel medyada sıkça yer almaktadır. Bu itibarla İslâm kaynaklarında akraba evliliği detaylı olarak araştırılmıştır. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, genel olarak aile ve evlilik ele alınmıştır. Birinci bölümde, konuyla alakalı âyet, hadis, sahabe sözü ve uygulamalara değinilerek, bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde, Akraba evliliğinin sosyolojik ve tıbbî boyutu araştırılarak bu konuda yapılmış olan araştırmalara ve anketlere yer verilmiştir. Çalışma bir sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marriage betwen close relatives Islamic Law is studied in this research. Relative marriage is frequently in printed and visual media because of being current topic. That's why relevant knowledge is secritunized in detail in Islamic resources. This study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, family and marriage is considered in general. In the first chapter, relevant verses from the Qu'ran, some hadith texts and the words of the Prophet Muhammed's companions and their practices are touched on and evaluated. In the second chapter, socialogical and medical sides of the Marriage betwen close relatives are studied and also researches and public surveys about this subject are included. The research has been completed by a conclusian.