İşletmelerde mali başarısızlık nedenleri ve alınabilecek önlemler
Financial failure and reasons of failure at the life of companies and the way of precautions
  1. Tez No: 125378
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Globalleşen dünya ekonomik yapısı içinde, işletmelerin ve ülke ekonomilerinin ayakta durabilmeleri ve kaynakların etkin kullanımı için, başarılı olmaları zorunludur. Şirketlerin zarar etmesi, başarısız olması ve genel olarak mali başarısızlığa uğramasının nedenleri çok çeşitlidir. Global sistem içinde teknoloji, pazarın yapısı, tüketici davranışları gibi faktörler sürekli değişim ve gelişim içerisindedir. İşletmelerin faaliyetlerini sürdürüp geliştirebilmeleri bu tür değişimleri zamanında algılayabilecek bilgi yönetim sistemine sahip olmalarına ve verileri doğru yorumlayabilmelerine bağlıdır. İşletmelerin yoğun rekabet ve belirsizliklerin hüküm sürdüğü ekonomik yapı içinde ayakta kalabilmeleri, her şeyden önce etkin bir yönetim anlayışına sahip olmayı gerektirir. Etkin bir yönetim sonu iflasa kadar gidebilen bir mali başarısızlık sürecine girilmesine neden olacak işletme içi ve işletme dışı faktörleri önceden tespit ederek, önlemini alabilir. Ancak her şeye rağmen önüne geçilemeyen veya yeterince önceden sezilemeyen olumsuzluklardan dolayı, işletmeler mali başarısızlık sürecine girebilir. Bu durumda, işletmeler izlenmesi gereken stratejiler hakkında bilinçli olmalıdır. İşletmelerin bilinçli bir yaklaşıma sahip olmaları, işletmelerin yaşayacakları olumsuz süreci olumlu hale çevirebilir veya en azından en az zararla çıkış yolu bulunmasını sağlayabilir. Bu çalışmada mali başarısızlık ve nedenleri tanımlanarak çıkış yolları üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bir sorunu çözmedeki en önemli adımın sorunu zamanında sezmek ve nedenleri tespit etmek olduğu bilinci ile erken uyan sistemi olarak mali başarısızlık tahmin modelleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In the global world economic structure, administrating and country's economics have been obliged to succes for manage to their life and use their source active. There are a lot of financial failure and reason of failure at the life of companies. For that reason, in the global system, technology and behaviour of consumer grow up and chance continual. This chance provide to development bound to explain truth of data. If administrating have an active and good administration, administrating will exist in sense competition and indefiniteness of economical construction. An active administration, take precaution oppos'te to financial failure and bankruptcy of administrating. Beside it determine ii'side and outside factors of administrating of financial failure and take precation opposite to this factors. However, administrating can enter process of financial failure. Because there are a lot of unknown negatives at first. Therefore administrating must be conscious about following necessary strategy. A conscious approach can change to negative process. It can make positive proces. Or it can rescue with minimum damage in financial failure. This study has been described financial failure and reason, and has been studied to dwell upon their exit ways. A matter of successful step, for administrating and country's economics have been sense the matter at the right time and have been determined, the reasons; in conscious with financial failure conjecture models.