Doğu Anadolu Geç Demir Çağ merkezleri
- Tez No: 125387
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Doğu Anadolu'da Urartu Krallığı'nın tarih sahnesinden silinmesinden (M.Ö. 6.yy sonu) bir sûre sonra bölge, İran'dan gelen Akhaimenid sülalesi tarafindan istila edilir. Doğu Anadolu'da yapılan arkeolojik kazalarda ele geçen malzemeye göre; Geç Demir Çağ olarak bilinen dönem kendini polikrom veya monokrom boyalı genellikle“Triangle ware”tarzında bezemeli çanak çömlek parçalan ile temsil eder. Yapılan çalışmalar sonucunda, Doğu Anadolu'da bu tarz malzemenin bir kısmı Erzincan/Alnntepe, ElazığTîmikuşağı (her iki merkezde de çanak çömlek parçaları dışında bu döneme ait mimari kalıntılar bulunmuştur), Van/Karagündüz, Van Kalesi Höyûğü'nde stratigrafîk düzen içinde ele geçirilmiştir. Bu merkezler dışında, bu döneme ait malzeme; Bayburt/Büyüktepe, Erzmcan/Cimintepe n, Van/Çavuştepe, Van/Eski Norgüh, Erzincan/Kaleciktepe, Malatya/Köşekerbaba, Erzurum/Sos Höyük, Diyarbakır/ Üçtepe, Van Kalesi ve Van/Zivistan'da düzensiz bir stratigrafi içinde ele geçirilmiştir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within a short period after the Kingdom of Urartu in the Eastern Anatolia disappears (end of the 6th century B.C.) the region is invaded by the Akhaimenid Dynsty coming from Iran.According the materials obtained in the archaeological excavations made in the Eastern Anatolia, the period that is known as the Late Iron Age is represented by the pieces of crockery ornamented in the style of“Triangle ware”with polychromaük ör monochromatik dyes. As a result of the studies made, some part of the material of this style was obtained at Erzincan/Altintepe, ElazığVİmikuşağı (Architectural ruins related to this period except for the pieces of crockery were found in the both centers), Van / Karagündüz, the Van Kalesi Höyüğü in a stratigraphic order. Except for these centers, the material belonging to this period was obtained at Bayburt / Büyüktepe, Erzincan / Cimintepe II, Van / Çavuştepe, Van / Eski Norgüh, Erzincan / Kaleciktepe, Malatya / Köşkerbaba, Erzurum / Sos Höyük, Diyarbakır / Üçtepe, Van Kalesi and Van / Zivistan in an irregular stratigraphy. iv