Dinlenme ve bakımevinde kalan yaşlılarda yaşam kalitesi
- Tez No: 125399
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Yaşam kalitesi, kişinin temel ihtiyaçlarının ve sosyal beklentilerinin karşılanması ve kişinin içinde yaşadığı toplumun sunduğu fırsatlardan yararlanması şeklinde tanımlanmaktadır. Modern teknolojinin, hastalık tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin kalitesinin iyileşmesi yaşam beklentisinin artmasına ve yaşlı nüfusun çoğalmasına sebep olmuştur. Bu nedenle yaşam kalitesi, yaşlı kalitesinin izlenmesi ve uygun hizmetlerin geliştirilmesi açısından artan bir önem taşımaktadır. Bu araştırma dinlenme ve bakımevinde yaşayan 65 yaş ve üstü kişilerin yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya bu kurumda yaşayan 206 kişi alınmıştır. Veri toplama aracı olarak yüz yüze görüşme ve anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan anket formu; kişilerin demografik özellikleri ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği olarak iki bölümden oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.0 for windows ve SF-36 Demo programlan kullanılmış ve One Way Anova ve T-Testi yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, dinlenme ve bakımevinde yaşayan 65 yaş ve üstü kişilerin yaşam kaliteleri incelendiğinde fiziksel sağlık (PCS) ve duygusal sağlık (MCS) özetlerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Sürekli ilaç kullanma süresi ve yemek hizmetleri ile fiziksel sağlık özet (PCS) değerleri arasında ve gelir durumları, kurumda yaşama süreleri, sağlık hizmetleri, idari hizmetler ve yemek hizmetleri ile duygusal sağlık özet (MCS) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, dinlenme ve bakımevinde yaşayan yaşlıların yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The quality of life described as, covering the main needs and social expectations of the person and benefiting from opportunities, which that's society gives. The high technology of illness diagnosis and medical treatment methods and increasing the quality of preventive medicine care caused high life expectations and increased older population. Because of this, quality of life, taking older population under control and improving convenient care is increasingly important. This research was conducted to provide in determining the quality of life of the people older than 65 years old who lives in a public nursing home. Two hundred six people who live in the facility were taken in this research. Face to face interview and questionnaire were used as a tool for the data collection. The questionnaire that was used to collect data consists of two parts: the quality of life measures SF-36 and participants demographic characteristics. For the analysis of the data, SPSS 11.0 for windows and SF-36 Demo programs were used and One Way Anova and Independent Sample T-Test Methods were presented. The result of the study shows that the quality of life of the people older than 65 years old had middle level health problems at the physical and mental. The physical (PCS) statistical significance's were found in drug utilization and food services. The mental (MCS) statistical significance's were found in income cases, living in society, health services, management services and food services. According to the results of this study, suggestions about the improvement of the quality of life were made for the elder people living in the rest house and nursing home.