Proje yönetim süreçleri üzerindeki örgütsel sınırlamaların verimlilik algılarına etkisi
- Tez No: 125405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Değişen ve gelişen dünyada hemen hemen her sektörde örgütler, bir yandan kalkınmalarını, bilimsel ve teknolojik gelişmelerini sağlamak diğer yandan da zorlu rekabet ortamında rekabet gücüne sahip bir şekilde varlıklarını sürdürebilmek için projeler oluşturmaktadır. Projelerin oluşturulması ve uygulanması bir sistem çerçevesinde yapılmaktadır. Bu sistem proje yönetim sistemidir. Proje yönetim sistemi şu anda nerede olduğumuzu, nerede olmak istediğimizi ve oraya nasıl ulaşacağımızı açıklar. Dolayısıyla proje yönetim sisteminin oluşturulması ve işletilmesi oldukça büyük miktarda bilgi ve deneyimi gerektirir. Bu nedenle projeler ; etkin ve kültüre dayalı bir şekilde yönetilmeli, fizibilite analizi, yenilikçi ve yaratıcı bir yaklaşım tarzını içermelidir. Bu tez çalışması, başarılı bir proje yönetiminin niteliklerini belirlemek ve proje yönetim süreçlerini sorgulayarak örgüte etkilerinin verimlilik algılarına nasıl yön verdiğini tespit etmek düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır. Yapılan uygulama/araştırma aşamasında Kara Kuvvetleri Komutanlığında proje yönetimi ile ilgili görev yapan personelin katıldığı bir anket çalışması düzenlenmiştir. Hazırlanan ölçme kağıdında proje yönetim süreçlerinde yer alan konularla ilgili olarak personelin verimlilik algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Proje yönetiminin yedi boyutundaki (yönetim süreçleri) verimlilik algıları ele alındığında en düşük algı değeri proje maliyet yönetiminde, en yüksek algı değeri ise proje zaman yönetiminde tespit edilmiştir. Genel olarak bakıldığında proje yönetim süreçlerinin hemen hemen tamamında iyileştirme ve geliştirme faaliyetine ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Proje Proje Yönetimi Verimlilik Silahlı Kuvvetler Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this changing and developing world, organizations in all sectors make up projects in order to ensure their development, scientific and technological improvement on one hand, and survive in an environment of fierce competition on the other hand. The projects should be designed and implemented within the framework of a system and this is called“project management system.”The project management system describes where we are now, where we want to be and how we get there. Therefore, it takes enormous knowledge and experience to establish and run a project management system. Project management must be effective and based on a culture, encompass feasibility studies, and an innovative and creative approach. This study was conducted to determine the characteristics of a successful project management, and by questioning the project management processes, find out how the organizational influences impact the perceptions of efficiency. In the field work, a survey questionnaire was designed and administered to the personnel involved in project management activities in the Turkish Land Forces Command. Through the questionnaire the perceptions of efficiency were captured for the seven dimensions (management processes) of project management. The lowest perception of efficiency was found to be on the project's financial management dimension whereas the highest perception of efficiency was on time management. Overall, it was found that all processes of the project management had substantial room for improvement.