Kamu sektöründe çalışan yüksekokul mezunu görevlilerin hizmetiçi eğitim kapsamında yabancı dil eğitimi ile ilgili görüşleri
  1. Tez No: 12542
  2. Yazar: DERYA ERGÜR(OKTAR)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırma, örnek olarak seçilen farklı iş kollarında önde gelen üç kamu kuruluşunda (Türkiye Elektrik Kurumu, (TEK) Türkiye Şeker Sanayii A. Ş., (ŞEKER) Türkiye Çimento Sanayii A.Ş., (ÇİTOSAN) hizmet içi eğitim kapsamında yabancı dil eğitiminden geçmiş veya geçmekte olan yüksek okul mezunu görevlilerin yabancı dil eğitimi ile ilgili görüşlerini belirlemek ve bu görüşleri ile kişisel özellikleri arasından anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla ger çekleştirilmiştir. Araştırma verileri bu amaçları belirleyecek olan bir anket ile toplanmıştır. Anketteki görüş ve ifadeler literatür taramasıyla belirlenmiş, uzman görüşleriyle kesinleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, TEK, ŞEKER ve ÇİTOSAN kurumlarında farklı iş kollarında çalışan yüksek okul mezunu görevliler ve örnek- lemini ise TEK'den 50, ŞEKER'den 50, ÇİTOSAN'dan 50 olmak üzere top lam 150 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu dört bölüm dür. Birinci bölümde katılımcıların kişisel özellikleri ile ilgili beş soru bulunmaktadır. İkinci bölümde katılımcıların yabancı dil kurslarına katılma amaçları ile ilgili beş önerme yer almakta ve bu bölümdeki önermelerin değerlendirilmeleri için“tamamen katılıyorum”, m“katılıyorum”,“kararsızım”,“katılmıyorum”ve“hiç katılmıyorum”seçeneklerini içeren beşli bir ölçek kullanılmıştır. Üçüncü bölüm, katılımcıların yabancı dil eğitimi programının uygulanmasına ilişkin görüşlerini öğrenmek amacıyla hazırlanmıştır. Önermelere verilen yanıtlar“her bir zaman”,“genellikle”,“sık sık”,“nadiren”ve“hiç bir zaman”seçeneklerini içeren beşli bir ölçekle değerlendirilmiş tir. Dördüncü bölüm, katılımcıların yabancı dil eksikliklerini giderme konusundaki önerilerini öğrenmek amacıyla hazırlanmış olup, bu bölümde de ikinci bölümde kullanılan beşli ölçeğin benzeri kullanılmış tır. Anket sonuçları bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiş ve katılımcıların kişisel özelliklerinden cinsiyet, memuriyetteki hizmet süreleri ve en son mezun olunan okul ile anketin ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinden alınan görüşleri arasında anlamlı bir ilişki olup, olmadığı tek tek kay-kare testi uygulanarak incelenmiştir. Katılımcıların ankette belirttikleri görüş ve önerileri top lam sayı ve yüzdeler olarak tablolar halinde ve ekli açıklamalarla sunulmuştur. Ayrıca katılımcıların ankette söz edilenlerin dışındaki ek önerileri değerlendirilerek sunulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenerek verilmiştir: 1. Katılımcıların kişisel özellikleri ile yabancı dil eğitimi programına katılma amaçları, yabancı dil eğitimi programının içeriği, ivyabancı dil eğitimi programının öğrenme-öğretme süreci, yabancı dil eğitimi programının değerlendirilmesi ve katılımcıların yabancı dil eksikliklerini gidermedeki önerileri ile ilgili görüşleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde sistematik bir ilişki bulunamamıştır. 2. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu gelişen sosyo-ekonomik şartlara uyum sağlayabilmek için yabancı dil bilmenin gerekli olduğuna inanmaktadırlar ve bu bilgilerini mesleki çalışmalarına yansıtarak hem statülerini yükseltmeyi hem de ücret artışı elde edebilmeyi amaçlamaktadırlar. Ancak yabancı dil bilgilerini arttırmayı çalışmakta oldukları kurumdan ayrılmak amacıyla düşünmemektedirler. 3. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu yabancı dil eğitimi programının mesleki yabancı dil bilgisi vermeye yönelik olmaktan çok genel İngilizce bilgisi vermeyi amaçladığı görüşündedirler. 4. Katılımcılar, kurslarda görev alan öğretmenlerin yetişkin eğitiminde oldukça deneyimli ve başarılı oldukları görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the personal opinions of the graduate public servants who previously attended or have been attending Foreign Language Courses provided by the organisation that they work for and to determine whether there is a significant relation between their opinions and their personal characteristics or not. Three leading State Economic Enterprises, namely Turkish Electricity Board (TEK), Turkish Sugar Manufactures (ŞEKER) and Turkish Cement Industries (ÇİT0SAN), have been chosen for this study. Data, which were used for above mentioned purposes, were collected by using a questionnaire. Opinions, statements and expressions in the questionnaire were gathered by means of literature survey and gained definitiveness by specialists' inputs. The population of the study covers the graduates who have been working in different fields of work, in TEK, ŞEKER and ÇİTOSAN. 150 graduates, 50 from TEK, 50 from ŞEKER and 50 from ÇİT0SAN constitute the sample of the study. Questionnaire was composed of four sections. In the first section, there are five questions about the persond characteristics personal of the participants. In the second section there are five expressions related to the purpose of the participants who have be en participating in Foreign Language Courses. The expressions in vithis section were evaluated in five scales (Fully Agree, Agree, Neutral, Disagree, Fully Disagree). The third section was prepared to determine the opinions of the partipants about the implication of the Foreign Language Courses. The responses given to this section were evaluated in five scales (Always, Sometimes, Often, Rarely, Never). The forth section was prepared to determine the propositions of the participants to improve their deficiencies in the field of foreign languages. A similar scale used in the second section was also used in this section. The result of the questionnaires were evaluated by utilizing a personal computer. Personal characteristics such as sex, seniority and education level of the participants were compared with the opinions given to the second, the third and the 2 forth sections of the questionnaire. K - Test was used to determine whether there is a significant relation between their opinions and their personal characteristics or not. The opinions and the propositions of the participants which were mentioned in the questionnaires, were presented in the related tables as absolute totals and percentages and also additional explanations were presented. Furthermore, additional propositions which were not mentioned in the questionnaire, were evaluated and presented also. Result of this research can be summarized as follows: 1. There is not any significant relation at 0.05 level, between the personal characteristics of the participants and their purpose of attending Foreign Language Courses, the content of the viiForeign Language Programme, the learning-teaching process, the evaluation of the Foreign Language Programme and the propositions to improve their deficiencies in foreign languages. 2. The majority of the participants agree on the necessity of learning a foreign language in order to adapt to the developing socio-economical conditions and by using these knowledges in their professional lives they aim at getting increase in their salaries and improving their status. However vast majority of the applicants do not consider the knowledge of a foreign language as a step to change their job. 3. The majority of the participants believe that the Foreign Language Courses aim at giving general foreign language knowledge rather than professional foreign language knowledge. 4. Participants believe that the instructors who have been taking part in the teaching process, are not only experienced in language teaching but also very successful in adult education. viix