Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin kütüphane kullanımları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 12544
  2. Yazar: ŞAFAK ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Kullanıcı eğitimi üniversite kütüphanelerinin en önemli fonksiyonlarından birisidir. Gelişmiş ülkelerin üniversite kütüphanecileri kütüphanelerinin kullanıcılar tarafından daha etkin kullanılabilmesine yönelik çalışmalar yapmakta ve çeşitli yöntemler geliştirmekte dirler. ülkemizin üniversite kütüphanelerinde ise bu sorun halen tam anlamıyla çözümlenememiştir. üniversite kütüp hanecilerimiz kullanıcı eğitiminin önemini kavrayabilmiş değillerdir. Bu araştırmanın amacı, kullanıcı eğitiminin ve bunun gelişmiş ülkelerde yapılış şekillerinin tanıtılma sı, bu bilgilere dayanarak Ankara üniversitesi Tıp Fakül tesi Merkez Kütüphanesi kullanıcılarından öğrenci kesimi ne uygulanmak üzere kullanıcı eğitimi programı hazırlan ması ve 2. sınıf öğrencilerini gruplara bölerek kurslar şeklinde hazırlanan programın uygulanmasıdır. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemin“Tek grup öntest-sontest”modeline göre uygulanan kullanıcı eğitimi programının öğrenciler üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu ve bu etkinin düzeyi değer1endirilmi ştir. Kullanıcı eğitimi programı uygulamak üzere 1989-90 akademik yılında fakültenin 2. sınıfında okuyan 337ii öğrenciden sistematik örnekleme yoluyla 50 denek seçilmiştir. Deneklerin ne kadar öğrendiklerini ortaya çıkarmak amacıyla aynı test öntest adı ile kullanıcı eşitimi prog ramının başında, sontest adı ile programın sonunda uygu lanıp iki ölçme sonucu arasındaki farklılıklar bulunmuştur. Kullanıcı eğitimi programı almadan önce kütüphane ve kütüphane kaynaklarını kullanmasını bil meyen deneklerin program uygulandıktan sonra bu sorunlarını çözümledikleri görülmüştür. Kullanıcı eğitimi programının denekler üzerindeki olumlu etkisinin maksimum düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırmamızın sonunda Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Kütüphanesinde bundan sonraki yıllarda uygulanacak kullanıcı eğitimi programlarına yöntem olarak şunlar önerilmiştir. a) Tanıtım için“Rehberli Tur, işaretler ve levhalar”, b) öğretim için“Bilgisayar Destekli Eğitim”, c) Tanıtım ve öğretim programlarını tamamlayacak nitelikte“El Kitabı”.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY User education is one of the most important func tions of the university libraries. The university librarians in developed countries have been trying to establish better methods to enable their readers to get the utmost benefit. Unfortunately this problem hasn't been solved in our university libraries yet. This subject hasn't been given enough importance. The objective of this survey is to introduce the reader training and how this is done in developed countries; based on these datas to organize a readers training programme applied to the students by the staff of Central Library of the Medical Faculty of Ankara University and to carry out this programme by giving courses to be divided groups of sophomore students. Experimental method has been used in this survey. The effect of this method prepared as a“Pretest- Post- test for a single group method”implemented on students has been evaluated. In 1989-90 academic year out of 337 second year students 50 have been sistematical ly selected for this experiment. The same test under the name of pre and posttestiv has been given to this group in order to determine how much they have benefited and the differences have been put forward. It has been observed that the students who were formerly unable to use the sources in the libraries were able to do so after this course. It is certain that this has been considerably effective. At the end of the survey the following are sug gested asmethods for user educational programmes to be applied in further years in the Central Library of Medi cal Faculty of Ankara University. a)“Guided Tour, Sign and Posters”for orientation, b)“Computer Assisted Instructions”for instructions c)“Handbook”to supplement orientation and instruc t i on programmes.