Alpu ilçesinin coğrafi etüdü
Geographic etude of Alpu city
  1. Tez No: 125438
  2. Yazar: VİLDAN PEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Alpu ilçesi Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. İlçe İç Anadolu Bölgesinin verimli bir tarım alanı olan Alpu Ovasında kurulmuştur. Yüzey şekilleri bakımından sade ve düz bir görünüme sahip olan Alpu İlçesinde en önemli yükseltiler Sündiken Dağlarının uzantıları olmuştur. Bu uzantılar dışında Porsuk Çayının içinden geçtiği alüvyal dolgu alanı Alpu Ovasının %'nü teşkil eder. Bu fiziki özellikler altında ilçede görülen iklim tipi yarı kurak karasal iklimdir. Yüzey şartlarının çok fazla etki etmediği iklim tipinin yağışların azlığı ve sıcaklıkların yaz ve kış aylarına göre büyük ölçüde değişikliği söz konusudur. Yağışların azlığına bağlı olarak bitki örtüsü de bozkır olarak belirmiştir. Bütün bu doğal şartlar altında ortaya çıkan beşeri ve ekonomik özellikler ise şu şekilde özetlenebilir: Verimli bir tarım alanı olan Alpu Ovasında bir tarım kültürü günümüzde devam etmektedir. Nüfus miktarı oldukça az olan ilçede yerleşme tarzı ve meskenlerin yapısı da bu tarım kültürünü güzel bir şekilde yansıtmaktadır. Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşıldığı gibi ilçede en büyük ekonomik faaliyet tarımdır. Bu faaliyete bağlı olarak ve ilçenin kuruluş alanı itibariyle sosyo kültürel özellikler yıllardır değişime pek fazla uğramamıştır. Ataerkil aile tarzı hala yerini korumaktadır. Evlenme, ölüm, sünnet törenleri, yemekler, el sanatları, giyim kuşam gibi gelenek ve görenekler günümüze kadar süre gelmiştir. Kısaca ilçe hala kırsal yaşam tarzını terk etmemiş, kolay kolay da terk edemeyecektir. İlçede yaşam tarzı yada gelişmişlik ne düzeyde olursa olsun dünyanın en büyük sorunlarından olan çevre sorunları belirgin durumdadır. İlçenin sınırları içinde yer alan Porsuk çayının kirliliği ve çevreye verdiği zarar her geçen gün artmaktadır. Bu zararı en kısa zamanda önlemek ve verimli tarım alanlarımızı kaybetmemek için hem ilçe halkına hem de İdari Yönetim birimlerine büyük görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alpu is a city which is bound to Eskişehir. The city has been set up in the plain of Alpu which is a productive agriculture field of the Middle Anotolia Region considering the surface forms, the most importants heights in alpu which has a mere and level view are the rest of mountains Sündiken. Apart rom these heights the alluvial filling field which the Porsuk stream passes through constitutes three fourths of the plain of Alpu. The type of climate which is met in the city under these physical characteristics is a half dry continental one. It can be mentioned about the minority of precipitation and the change of heat, on a large scale, according to summer and winter months in tihis type of climate which the plant cover has apperared as type of steppe because of the minority of precipitation. However, human and economic characteristics which come to light in all these natural conditions can be summarized like that.the culture of agriculture has been going on nowadays in the plain of alpu which is a productive agriculture field. The style of settling dovon and also the architecture of homes in the city of which the population amount is rather little have been showing this culture of agriculture beautifully. So from above explanations. You can understand that the most important economic activity in the city is agriculture. Connected with this activity and taken into consideration the foundatin area of the city, social and cultural characteristichs hawen't changed greatly for years. The form of patriarchy family still continues. The traditions and attirement have lated up to now in short, the city hasn't left the style of the provinces life yet and also won't be able to leave it easily. Whatewer the style of lite or the level of development in the city is, the problem of surroundings which is one of the biggest problems of the world is rather obvios. The dirtiness of the Porsuk stream which passes through the city and the damage which it gives to surroundings have been increasing from day to day. Both people of the city and the units of administrative management have great duties in order to prewent this damage soon and not to lose our prouctive agricultire fields.