Tunceli ovacık ilçesinin yapı stoğunun depremselliğinin hızlı değerlendirme yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the seismicity of the building stock of tunceli-ovacik district with rapid assessment methods
- Tez No: 1015062
- Danışmanlar: DR. BERİVAN YILMAZER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, jeotektonik konumu itibarıyla küresel ölçekte sismik açıdan etkin olan Alp Himalaya kuşağı içerisinde yer almakta olup, bu durum ülkenin önemli bir bölümünün sürekli deprem tehlikesine maruz kalmasına yol açmaktadır. Bu jeolojik konumun bir neticesi olarak, Türkiye geçmişten günümüze ciddi yıkımlara yol açan sismik sarsıntılarla sarsılmış; bu doğa olayları toplumsal ve ekonomik açıdan ağır bedellere neden olmuştur.. Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ovacık Fayı'nın etkisi altındaki Tunceli ili Ovacık ilçesi, sismik boşluk niteliği taşıması ve yapı stokunun belirsizliği nedeniyle kritik bir önem arz etmektedir. Ancak yapıların sayılarının fazla olması ve bu çalışmaların yüksek maliyet gerektirmesi sebebiyle riskli bölgelerin tamamının kısa bir sürede incelenebilmesi neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple geniş bir yapı stokunun kısa sürede taranabilmesi için düşük maliyetli ve hızlı değerlendirme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, Ovacık ilçe merkezindeki 184'ü yığma-karma ve 25'i betonarme olmak üzere 209 yapının deprem güvenliği, Sokak Tarama Yöntemi ve Kanada Sismik Tarama Yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Analizler sonucunda; yerel parametreleri esas alan Sokak Tarama Yöntemi'ne göre yapıların %13,4'ü“Yüksek Riskli”, %62,7'si“Orta Derece Riskli”bulunmuştur. Uluslararası bir yöntem olan Kanada Sismik Tarama Yöntemi sonuçlarına göre ise binaların %6,7'si“Çok Tehlikeli”, %8,1'i“Yüksek Öncelikli”sınıfında yer almıştır. İki farklı yöntemden elde edilen risk dağılımları karşılaştırıldığında, sonuçların birbirini büyük ölçüde doğruladığı ve yapı stokunun yaklaşık %75'inin orta ve üzeri risk grubunda olduğu belirlenmiştir. Yapısal kusur olarak; yığma yapılarda ağır çıkma ve duvar düzensizlikleri, betonarme yapılarda ise yumuşak kat ve kısa kolon oluşumlarının sismik performansı düşüren temel faktörler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu tez kapsamında, kullanılan iki farklı görsel muayene yaklaşımının karşılaştırmalı analizi, hızlı değerlendirme yöntemlerinin tutarlılığını ve güvenilirliğini kanıtlaması açısından literatüre özgün bir metodolojik katkı sunmakta ve Ovacık ilçesinde kentsel dönüşüm ve güçlendirme stratejilerinin belirlenmesi için bilimsel bir altlık oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its geotectonic location, Turkey is situated within the Alpine-Himalayan seismically active belt on a global scale, which means a significant portion of the country is constantly exposed to earthquake risk. As a result of this geological location, Turkey has been shaken by seismic tremors that have caused serious destruction throughout history; these natural events have resulted in heavy social and economic costs. The Ovacık district of Tunceli province, in particular, under the influence of the North Anatolian Fault and the Ovacık Fault, is of critical importance due to its seismic gap characteristics and the uncertainty surrounding its building stock. However, the large number of buildings and the high cost of these studies make it almost impossible to examine all risky areas in a short time. Therefore, low-cost and rapid assessment methods have been developed to quickly survey a large building stock. This thesis comparatively examines the seismic safety of 209 buildings in the Ovacık district center, 184 of which are masonry-mixed and 25 are reinforced concrete, using the Street Scanning Method and the Canadian Seismic Survey Method. The analyses revealed that, according to the Street Scanning Method, which is based on local parameters, 13.4% of the buildings were classified as“High Risk”and 62.7% as“Moderate Risk”. According to the results of the Canadian Seismic Survey Method, an international method, 6.7% of the buildings were classified as“Very Hazardous”and 8.1% as“High Priority”. Comparing the risk distributions obtained from the two methods, it was determined that the results largely corroborated each other, and approximately 75% of the building stock was in the moderate to high risk group. Structural defects identified as heavy cantilevers and wall irregularities in masonry structures, and soft story and short column formations in reinforced concrete structures were found to be the main factors reducing seismic performance. Furthermore, within the scope of this thesis, the comparative analysis of two different visual inspection approaches provides a unique methodological contribution to the literature by proving the consistency and reliability of rapid assessment methods, and aims to create a scientific basis for determining urban transformation and strengthening strategies in Ovacık district.