Türk solunda yerlilik sorunu: Birikim dergisi çevresi örneği
The Locality problem of Turkish left: The exomple of Birikim
- Tez No: 125448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz Bu çalışmada sosyolojik bir incelemenin konusu olarak“Türk solunun yerlilik problemi”ele alınmaktadır. Bu problemin Türk solunun genel problemleri arasında ki yeri ve önemi tespit edilmeye ve bu problemin genel anlamda dünya solunda ya şanmış/yaşanan problemlerle ilişkisi yorumlanmaya çalışılmaktadır. Çalışmamız bu anlamda Birikim dergisinin Türk solu içindeki yerini ve Türk solunun sorunlarına yaklaşımını betimlemektedir. Yerlilik sorunu ile özelleştirilen bu sorun, Türk solunda adı geçen her ismi, hareketi ve oluşumu ilgilendirmekle beraber Birikim açısından durum daha çok önemsenmektedir. Sonuçta, evrensellik iddiası taşıyan her hangi bir düşüncenin, hareketin“yerli kalmak veya yabancılaşmak”arasındaki gerilimi nasıl aştığı/aşacağı bu çalışmada merakla sorgulanırken, Türk solunun bu konuda yürüdüğü mesafenin ne olduğu Bi rikim dergisi çevresi örneğinde gösterilmeye çalışılmaktadır. ı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is being examined Turkish Left in context of 'locality prob lem' from a sociological perspective. As an objective, our primary interest was to determine and understand the place and importance of the 'locality problem' among other problems of Turkish Left and the more general problems of World Left. In this context, our study examines the place of the Journal Birikim in Turkish Left and its approach to Turkish Left's problems. Today, locality problem of Turkish Left has been related with the Journal Birikim and although every important name, movement and group is related with locality problem, the Journal Birikim has given centrality to the problem. As a result, while it is being questioned in this study how any movement, thought, or group has faced with the tension between locality and alienation, we tried to show in case of the Journal Birikim what destination Turkish Left has runned in solution of the problem.