Ekolojik (organik) tarım ürünleri pazarlaması
Marketing of ecological (organic) agricultural products
- Tez No: 125447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET İnsan sağlığı ve çevreye karşı duyarlılığın artması ile öncelikle gelişmiş ülkelerde olmak üzere tüketicilerin daha sağlıklı ürünlerle beslenme isteği ve çevreye olan zararı minimuma indirme çabası birleşmiş ve böylece“ Ekolojik Tarım ve Ekolojik Tarım Ürünleri ”ne yönelik talep ortaya çıkmıştır. Böylelikle“ Ekolojik Ürün Pazarları ”oluşmuştur. Ülkemiz tarım ülkesi olması ve tarıma uygun alanlarının verimliliği ve büyüklüğü ile ve bunun yanı sıra özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerine kıyasla tarım alanlarının kimyasallarla tahrip olmadığı göz önüne alındığında“ Ekolojik Tarım ”konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Ekolojik tarım ülkemizde yabancı firmaların talepleri sonucu başlamış olup günümüzde yeni yeni şekillenmektedir. Bu alternatif tarım yöntemi gerek insan ve çevre sağlığına dost üretim olması ve gerekse yeni bir kavram olup gelişmeye açık olması ile, en önemlisi Türkiye ' nin mevcut ihraç ürünlerine ilave kapasite yaratacak potansiyeli oluşturması bakımından üzerinde durulması gereken bir husustur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the increase of human health and environmental sensitiveness, the consumer 's desire of healthy foods and the environmentalist organisation 's effort of decreasing the environmental contamination to its minimum degree has merged and a demand of K Organic Farming and Organically Grown Products“ has arisen. With this demand ”Organic Product Markets K has been formed. Our country is a farming country with many suitable lands for farming.And majority of her soil has not been contaminated with chemicals and any other artificial additives comparison with developed European countries. These are advantages of Turkey for“ Organic Farming ”. Organic farming in Turkey has started with the demand of foreign companies and it has been newly developing nowadays. This alternative farming method is important not only in human health and environment but also in allowing to create new capacities of Turkey 's economy by increasing the number of export products.