Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin yükseköğretim politikalarına etki eden faktörler (1961-1989)
- Tez No: 12546
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin Yükseköğre tim Politikalarına Etki Eden Faktörler (1961-1989); 1961-1971, 1971- 1980, 1980-1989 alt dönemleri şeklinde incelenmiştir. Araştırmada tarihi ve survey yöntemleri kullanılmış, ekonomik, toplumsal ve siyasi faktörlerle ilgili veriler toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzdeler kullanılmıştır. Bulguların çözümlenmesi ile şu sonuçlar ortaya çıkmıştır, 1- Yükseköğretime genel bütçeden ve GSMH'dan ayrılan pay her dö nemde artmıştır. 2- 1971-1980 dönemi dışındaki yıllarda okullaşma oranı kalkın ma planları hedeflerinin üzerine çıkmıştır, öğrenci sayısındaki ar tış öğretim elemanı artışından daha fazladır, üniversiteye girme oranın da ise, 1980-89 dönemi dışındaki zamanlarda azalma olduğu görülmekte dir. Teknik ve Sağlık insangücü ile öğretim elemanı sayısında önemli gelişmeler olmasına rağmen plan hedeflerinin altında kaldığı görülmek tedir. 3- Anayasalar ara dönemlerde oluşturulmuş, üniversite ve yüksek öğretimle ilgili maddelere de yer verilmiştir. Bu dönemlerin etkisinin sürdüğü zamanlarda üniversitelerle ilgili kanunlar çıkartılmıştır. 1961-1971 döneminde 4936, 1971-1980 döneminde 1750, 1980-1989 dönemin de 2547 sayılı yasa yürürlüktedir. 2547 sayılı yasa ile yükseköğretim kurumları tek çatı altında toplanmış ve bu kanuna tabi olmuşlardır. Yükseköğretimle ilgili düzenlemelerde, siyasi parti, hükümet ve DPT programlarının önemli etkisi olmamıştır. Fakat, özellikle hükümet11 ve siyasi parti programlarında ilgili konuya yeterince yer verilmedi ği de gözlenmektedir. 4- Araştı rma -geliştirme harcamalarına GSMH'dan ayrılan pay % l'in altında kalmıştır. Yükseköğretimdeki başarı oranlarının, 1980'den son ra düzenli olarak arttığı gözlenmektedir, öğrencilerin sosyal gereksi nimlerinin her geçen yıl daha iyi karşılanmaya çalışıldığı görülmekte dir.
Özet (Çeviri)
This study is about the factors related to policies of Turkish Government on Higher Education in the periods of 1961-1971, 1971-1980, 1980-1989. The data gathered from the offical statistics of the State Institute of Statistics and Ministry of Education. The findings of the study are summarized as follows. 1- The share of higher education from National Budget and the Gross National product (GNP) has increased in all periods. 2- The schooling ratio for the 19-22 age group exceeded the objects envisaged by the Development plan except in the period of 1971-1980. The increase in student enrolments is higher than the increase in the number of teaching staff. The number of new enrolments increased only in the period of 1980-1989. The increase in enrolments in social sciencers is higher than the other areas of study. 3- In each period, a special emphasis is given in the constitutions of the Republic in the period of 1981-1989 the all the higher educations institutions were reorganized and a higher council for the administration of higher education was established. 4- In the all periods, the money allocated to research and development funds was below one percent of the GNP. The rates of succes of the students in higher education has increased since 1980. It was observed that in meeting the social needs of the students a special effort has steadily increased in terms of allocation credits and dormitory places for students year by year.