İşletme birleşmeleri
  1. Tez No: 12545
  2. Yazar: HAKAN MURAT ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET İki yada daha fazla şirketin hisse senetlerinin değiştirilmesi yoluyla varlıklarını birleştirmeleri ve bu şirketlerden yalnızca birinin varlığını devam ettirmesi olayına birleşme denir. Eğer iki şirketten yeni bir şirket oluşturulursa buna da konsalidasyon denilmektedir. Satılan şirketin varlığının sona ermesi amacıyla bir şirket satın- alındığında ve diğeri tarafından tamamen kendi bünyesi içi ne çekilerek yutulduğunda satınalma (iktisap etme) meydana gelmektedir. Pratikte bu tanımlar tam net olmamakta ve genelde terimler birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. işletme birleşmelirinin muhasebeleştirilmesi konusun da iki temel yöntem mevcuttur: 1. Satınalma yöntemi 2. Çıkarların havuzlanması yöntemi (bazan merger yöntemi denir) Satınalma yönteminin amacı, iktisab edilen işletmenin, normal varlık alımlarına uygulanan aynı ilkeleri uygulayarak muhasebeleştirilmesidir. Muhasebe de bu yöntem iktisap etmenin muhasebeleştirilmesinde daima kullanıl ar. Satınalma bedeli, nakit menkul kıymetler veya diğer varlıklardan oluşabilir. Çıkarların havuzlanması yönteminin amacı, birleşen işletmeleri, şimdi müştereken sahip olunmakla birlikte sanki aynı işletmeler eskiden olduğu şeklide devam ediyormuş gibi muhasebeleştirilmesidir. Dolayısıyla ferdi f inansal tabloların toplanmasında gerekli değişiklikler çok azdır. Bir işletme birleşmesi çıkarların birleştirilmesi addedilen çok az rastlanılır durumlar hariç satın alma yöntemine göre muhasabeştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY When two or more companies combine assets in exchange for securities and only one company survives, the transaction is called a merger. When a new company is formed, there has been a consolidation. When one company is purchased by another and completely absorbed, so that the selling company no longer exists, an acquisition has taken place. Practically, these definitions tend to become blurred, and the terms are normally used interchangeably. There are two main methods of accounting for business combinations : 1. The purchase method 2. The pooling of interests method (Sometimes called the merger method) The object of the purchase method is to account for the acquired enterprise by applying the same principles as are applied in the normal purchase of assets. This method is always used in accounting for acquisition. The purchase consideration may consist of cash, securities or other assets. The object of the pooling... o.f, the interests method Is to account for the pooled enterprises as though the seperate businesses were continuing as before, though now jointly ownedand managed. Accordingly only minimal changes are made in aggregating the individual financial statements. A business combination should be accounted for under the purchase method, except in the rare circumstances when it is deemed to be a uniting of interests.