İslam tarihinin ilk asrında iktidar-alim ilişkisi
The Relation of government-scholar in the first century of Islamic history
  1. Tez No: 125485
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASRİ ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLÂM TARİHİNİN İLK ASRINDA İKTİDAR-ÂLİM İLİŞKİSİ Serkan YAŞAR Danışman : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU 2003 - Sayfa: 67 Jüri : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU : Doç. Dr. Mustafa AĞIRMAN :Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN İslâm tarihinde aydınlanması gerektiğine inanılan pek çok mesele vardır. Bu meseleler gerek müslüman yazarlar gerekse müsteşrikler tarafından zaman zaman değerlendirilmîş ve değişik şekillerde tartışılmıştır. Kanaatimizce İslâm tarihindeki bu önemli konulardan birisi de iktidarlar ile âlimler arasındaki ilişkilerdir. İslâm tarihinin başlangıcından beri devlet gücünü elinde bulunduranlar ile âlimler arasındaki münasebetler önemli olaylara neden olmuştur. Dahası devlet yapışım, ilmî çalışmaları hatta İslâm siyaset düşüncesini etkilemiştir. Özellikle İslâm tarihinde bir kırılma dönemi olan Emevîler devrindeki iktidar-âlim ilişkileri büyük bir öneme sahiptir. İslâm tarihinin ilk asırlarındaki siyasî olayları ve bu olayların gelişimini anlayabilmek için böyle bir konunun incelenmesi gerektiğini düşündük. Bu çalışmayla İslâm siyaset düşüncesinin temellerini tespit etmeyi ve müslümanlardaki siyasî zihniyetin çözümlenmesine katkıda bulunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATION OF GOVERNMENT-SCHOLAR IN THE FIRST CENTURY OF ISLAMIC HISTORY Serkan YAŞAR Supervisor : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU 2003 -Page: 67 Jury : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU : Assoc. Prof. Mustafa A?IRMAN : Assoc. Prof. M. Zeki İŞCAN There are very much matters that was believed need to be illumination in Islamic history. It is occasionally appraised and discussed differantly these matters by whether muslim authors or orientalists. In our opinion, also one of these important matters in Islamic history is the relations with governments and scholars. It is caused the relations with the persons who have power of state and scholars are important events at the beginning of Islamic history. Furthermore it is influenced to the structure of the state, scientific studies even Islamic political thought. The relations between government and scholar at the period of Umayyads that a period of turning-point in Islamic history have a big importance especially. We thought to be needed to research that kind of subject for understanding the political events and their developments at the early age of Islamic history. We aimed to determine the bases of Islamic political thought and to contribute to analyze the political mentality of muslims in this study.