İslam mezhepleri tarihinde ehl-i beyt kavramı
Ehl-i beyt concept in Islam secterians history
  1. Tez No: 125486
  2. Yazar: MEHMET NURİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAYIN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM MEZHEPLERİ TARİHİNDE EHL-İ BEYT KAVRAMI M. Nuri GENÇ Danışman: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN 2003 Sayfa : 95 Jüri : Doç. Dr. Sayın DALKIRAN Bu çalışmanın amacı; İslam mezhepleri açısından Ehl-i Beyt kavramını ele alıp, olguyu tüm yönleriyle incelemektir. Çalışma; giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte Ehl-i Beyt kavramı ve kavramla bağlantılı olan diğer ifadeler etimolojik açıdan incelenmeye çalışıldı. Birinci bölümde kavramın ortaya çıktığı Arap toplumunun sosyal alt yapısı ve ilk dönem İslam toplumundaki siyasi hadiseleri incelendi. Zira Ehl-i Beyt kavramına, bu siyasi olayların ve sosyal alt yapının önemli ölçüde tesir ettiği bilinmektedir. İkinci bölümde ise mezheplerin kavram hakkındaki görüşleri ortaya konmaya çalışıldı. Çünkü her mezhebin Ehl-i Beyt hakkındaki görüşleri, siyasi olaylardaki konumlan ise sosyal algılayışlar doğrultusunda farklılaşmıştır. Sonuçta ise siyasi olayların kavrama etkisi kısaca vurgulandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS EHL-İ BEYT CONCEPT IN ISLAM SECTERIANS fflSTORY Mehmet Nuri GENÇ Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sayın DALKIRAN 2003 Page: 95 Jury: Assoc. Prof. Dr. Sayın DALKIRAN The purpose of this study is to deal with the concept of Ehl-i Beyt in terms of İslam Sectarians and the invest gate this concept in all aspects. This study is comprised of introduction and two main parts. In introduction we tried to investigate the concept of Ehl-i Beyt and other concepts relevant to this concept in terms of etymology aspect. In the first part we investigate the social background of Arabic society which this concept occurs and the politic events in the first period İslam society. It is exact that these politic events anot socsal background highly affect Ehli Beyt concept. In the second part we triet to show the iteas of the sectorions about this concept. The ideas of each Sectarian about Ehli Beyt is disparit with respect to their attitude. In politic event and their social perceptions. In conclusion we enaphasizert the effect of political events on this concept briefly.